| M978 a întrebat:

Daca am 13 ani si merg la sala voi avea probleme de sanatate?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e deloc recomandat la varsta asta sa faci sala, dupa 15-16 ani incolo.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti merge la sala dupa 11 ani. Uite si aici: http://sportsanatate.blogspot.ro/2010/02/culturismul-pentru-copii.html
Acolo este pentru culturism dar principiul merge in orice ai vrea sa faci.

| OoBunnyoO a răspuns:

In principiu nu este o problema, insa nu este indicat sa faci toate exercitiile de acolo si de asemenea, trebuie sa ai niste limite foarte bine. De aceea, indicat ar fi sa lucrezi cu un antrenor care te poate indruma.

Daca mergi sa sari coara, sa alergi, sau sa mergi pe bicicleta nu este o problema. Insa daca incepi sa faci forta, sa ridici greutati, da, este o problema.

Sala nu este tocmai indicata din cauza faptului ca atunci cand esti in crestere s-ar putea sa iti supraestimezi puterea corpului si sa iti fortezi muschii si oasele care nu sunt foarte bine dezvoltate inca.

Iar in al doilea rand, din cauza efortului depus in mod exagerat(daca este cazul), cresterea in masa musculara prea mare in timpul adolescentei, poate intrerupe cresterea armonioasa a corpului. Prin urmare, daca faci exercitii prost sau te fortezi prea mult, este posibil fie sa ramai mai mic de inaltime decat ar trebui, fie sa ai anumite parti ale corpului disproportionate, precum pieptul foarte mare si picioarele foarte slabe si lungi, comparativ cu torsoul. Iar daca aceste disproportii incep din timpul adolescentei, nu le vei mai putea schimba niciodata.

Sfatul meu ar fi, daca vrei neaparat sa faci sala sa discuti cu cativa antrenori si sa te informezi foarte bine in legatura cu ce exercitii trebuie sa faci si cat de des trebuie sa le faci, iar o a doua optiune ar fi sa te apuci de un sport. Dupa opinia mea, a doua solutie ar fi mai potrivita si mai sanatoasa, avand in vedere ca sansele sa ajungi cu un program format din exercitii nepotrivite varstei sunt mult mai mici.

| GdX a răspuns:

Nu o sa ai probleme daca nu te hazardezi sa ridici greutati in prostie. Risti sa nu mai cresti in inaltime si sa ti se lase daca ridici foarte mult. In rest bafta.