| DianaSweetSel a întrebat:

Daca mananc in fiecare zi la cina * ora 5*, o felie de pepene cam de 2 kg si ceva am cum sa ma ingras? Nu mai mananc nimic dupa.

8 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Chestia asta cu nu mai mananc seara este o prostie. Ultima masa ar trebui sa fie cu 2-3 ore inainte de somn.
Si draga mea, chestia asta cu multe fructe slabeste, este falsa.
Mananci 2kg de pepene rosu da? Sa zicem ca 1kg ar fi doar coaja. 1kg de pepene are cam 80g fructoza(zahar din fructe). O sa depozitezi o cantitate de zahar in muschi/ficat asta daca ai rezervele goale daca nu tot acel pepene este depozitat sub forma de grasime.
Asa ca in loc sa mananci seara fructe, mai bine mananci o bucata de carne cu legume gen pastai, brocoli.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Fructoza e mai sanatoasa decat zaharul normal...corpul o poate folosi util in cantitati mari, si e super dimineata ca energizant. seara nu mi se pare ok nimic cu fructoza ca strica somnul. eh, pareri si pareri asupra fructelor si fructozei, dar eu prefer un fruct in loc de cafea oricand

| Goldenboy97 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Chiar nu am nimic impotriva fructelor, sunt perfecte in prima parte a zilei.

| tragemadedeget a răspuns (pentru Goldenboy97):

Fata nu tine regim pentru striere, si nici nu are in plan sa devina culturista. Vrea doar sa stie daca se ingrasa daca mananca o felie dintr-un pepene de 2kg (nu 2kg de pepene).

Revenind la subiect, nu, nu ai cum sa te ingrasi de la felia aia de pepene, cel putin atata timp cat in cealalta parte a zilei nu ai mancat doar prostii ( gen. junk food, dulciuri... etc. )

| Goldenboy97 a răspuns (pentru tragemadedeget):

Nu te ingrasi nici de la ciocolata, fast food. Ele in sinea lor nu ingrasa. Este vorba de cantitate. Depinde ce a mancat in prima parte a zilei. Daca e pe deficit slabeste, daca nu..nu!

| eviltwinnn a răspuns:

Normal ca nu, cate calorii poate sa aiba un pepene...
Inainte de cina sper ca mai mananci ceva, nu gasesti toate substantele de care ai nevoie intr-o felie de pepene.

| Villy09 a răspuns:

Asta o poti observa numai tu,sunt persoane care nici nu prea mananca,si nu ma refer doar la fructe,ci in general,la mancare si tot nu slabesc dar sunt si persoane care mananca foarte mult sau cel putin normal dar raman la fel,spre exemplu, eu. Oricat as manca nu ma ingras deloc, e drept ca joc si fotbal, fac miscare multa, dar depinde de fiecare acum.

| Costacke a răspuns:

Normal ca nu. este chiar bine sa mananci cat mai mult pepene deoarece este 98% apa si ajuta foarte mult la hidratare si filtrarea impritatilor din corp