| Anonim6666644 a întrebat:

Daca ridic gantere de 5, 6 sau 10 kg ma opresc din crestere? am 16 ani si 1, 75

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Da, si faci si sifilis si alte 15 boli.

acum serios: incetati copii talambi sa mai puneti botul la toti cretinii care cred ca o greutate opreste cresterea. este un MIT pentru inapti.

| aXy99 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se taseaza coloana omule, nu e mit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Si atunci noi toti de ce am crescut facand sala si de la 14 ani?

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu toti. Cei care faceau intens (care ridicau greutati) nu au mai crescut asa mult. Totusi, n-am zis ca nu mai cresti deloc. Daca faci multa sala e posibil sa nu mai cresti asa mult, poate chiar deloc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

"aca faci multa sala e posibil sa nu mai cresti asa mult, poate chiar deloc. " mituri si POVESTI din anii 70, demonstrate STIINTIFIC.

Si cum adica "care ridicau greutati"? TOTI care se duc la sala ridica greutati.

Eu la 16 ani faceam genuflexiuni cu 80 kg pe umeri si am crescut la 1.82 ( tata are 1.81 si mama 1.72 ).

| JohnnyBi a răspuns (pentru aXy99):

E mit. eu am un amic cu care am tras de pe la 16 ani. eu am ramas la 173 el s-a dus de pe la 170 la 194-196. acelasi antrenament, aceeasi alimentatie (raportata la nevoile fiecaruia, 20cm diferenta e mult). si nu numai exemplul meu, sunt sute altele. raportat la cum creste osul in epifize, doar o fractura epifizala urata, steroizi sau subnutritie pot duce la oprirea cresterii. tasarea nu are nimic a face

| Coman_Mihai_Catalina_1990 a răspuns:

Nu nai de ce sa te opreasca din crestere eu fac de la 13 ani gantere si acu am 24 ani si am 1.80