| hgcl a întrebat:

De ce sunt asa scumpe suplimentele nutritive in Romania fata de alte tari?
"Si saraci si cu pretentii"

5 răspunsuri:
| Moonlight15 a răspuns:

90 de lei scump? Uite ce este! Nu am banii lui Becali dar daca vrei rezultate trebuie sa bagi o avere in corpul tau. Zi de zi vad copii idioti care viseaza sa ajunga ca Ulisses cu suplimente de 60 de lei si cu fructe. Daca astea erau la indemana oricui oricine avea 46 in brat.Ideea e ca. Ei profita de dorinta unora de a ajunge mari peste noapte, eu nu consider panarama aia de 60 de lei supliment... nu frate, daca vrei sa faci ceva da 400 de lei si cumpara o gama. Proteine si ce iti mai ofera ei. Ca sa ajungi la corpul pe care il vrei trebuie sa bagi bani in tine. E adevarat, la noi unii nu au bani de paine si se cer bani exagerati pentru niste prostii...

| hgcl explică (pentru Moonlight15):

Ai dreptate. Dar aici nu-i vorba despre un supliment de 60 de lei. Sa iti dau faptul concret pentru care am postat intrebarea asta.
Ieri m-am uitat informativ la o firma de suplimente din Polonia care nu era asa scumpa si avea foarte multe cuvinte de lauda din partea sportivilor obisnuiti. Mai apoi m-am uitat pe un site tot din Polonia si in acelasi timp ma uitam pe un site romanesc...
Ei-Noi
Scitec 100% Whey Proteina 2350g (Ei-176 lei - Noi 220 lei)
Acelasi produs la 5 kg (Ei-348 lei - Noi-426 lei)
Olympus Creatine Explode 500g (Ei-66 lei - Noi-104 lei)
Musclepharm Creatine 300g (Ei-58 lei - Noi-80 lei)
Dymatize Glutamine 1000g (Ei-189 lei Noi- 500g 145 lei)
Si lista poate continua. Mai sunt si unele suplimente la care diferenta nu este asa mare, maxim 25 de lei, dar totusi diferentele sunt foarte mari. Nu vreau sa fac anti-reclama in nici un fel dar sunt revoltat. Din pacate noi nu o sa avem nici un sportiv cu performante notabile la aceasta disciplina pentru ca cei care au talent si genetic inzestrat pentru asa ceva nu au bani pentru suplimentele de top...

| Moonlight15 a răspuns:

Foarte adevarat... La noi, pe langa faptul ca nu sunt de calitate se mai cer si bani. E Romania, nu avem ce face.

| Alina49335 a răspuns:

La noi toate sunt scumpe.Am dat 90 de lei pe o cutie cu vitamina K, mi separe enorm avand in vedere ca in 2saptamani a trebuit sa mai iau una.Si am 16 ani, nu ar fi trebuit sa fie compensate? Daca nu imi permiteam sa dau atatia bani pe niste vitamine?(Luand in calcul ca dupa luna asta in care am luat vitamina K a trebuit sa iau vitamina b7 2 saptamani.In fine, asta-i Romania, abia astept sa plec. happy

| speşăl a răspuns:

Multe lucruri sunt mai scumpe in Romania fata de alte tari, crezi sau nu, Romania este o piata foarte bunawinking