| Anonigga a întrebat:

De ce toate proteinele de masa musculara sunt de fapt carbohidrati?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ca esti tembel si nu stii diferenta intre gainer, mrp si concentrat proteic. de aia. toate proteinele = majoritatea suplimentelor proteice, ca proteina nu poate fi carbohidrat oricat rotesti chimic atomii aia nenorociti de ch.

| Cosmin86 a răspuns:

Pentru ca asta e "reteta" pentru masa musculara : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi.

Dar poti sa iei doar proteine ( concentrat proteic ) si carbohidratii sa-i iei din mancare, chiar nu vad rostul sa dai banii pe suplimente cu carbohidrati cand poti fi luati atat de usor si de ieftin din mancare ( spre deosebire de creatina sau proteine ).

La proteine daca un aliment are 20 % e considerat mult... la carbohidrati gasesti si cu 90 % alimente.

| Anonigga explică (pentru Cosmin86):

Deci mai bine imi cumpar concentrat proteic? Ca-sa cresc doar in masa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonigga):

Nu ai cum sa cresti doar in masa, daca se putea asta nu mai exista perioada de definire ( cand arzi grasimile acumulate cu masa ).

Poti sa pui msuchi cu un minim de grasime, asta poti, dar "doar masa", nu.

Eu am zis cu totul altceva, iei ca supliment concentrat proteic si carbohidratii ii iei din alimentatie, dar TOT II IEI.