| gabglory a întrebat:

De ceva timp m-am apucat de facut sport: flotari/tractiuni/genuflexiuni/abdomene + alergat. eu am incercat sa imi fac un program pe zile, dar in programul meu trebuie sa fac cate ceva in fiecare zi: spre exemplu: luni flotari + tractiuni / marti genuflexiuni si tot asa... nu am nicio zi libera de pauza in care sa nu fac absolut nimic. Ce credeti: chiar daca urmatoarea zi nu antrenez aceeasi grupa de muschi ca in ziua precedenta, tot ar trebuie sa fac o zi pauza in "antrenamente"? Cate zile este recomandat sa faci genul asta de "sport" pe saptamana sau in general cate zile e recomandat sa faci si cate sa ai pauza.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai tu practic nu dai nicio zi libera muschilor sa creasca!

Recomandat e sa te antrenezi 3 zile pe saptamana si 4 zile PAUZA TOTALA.

Asa le dai 4 zile sa creasca.

Invata sa te antrenezi, daca vrei muschi, altfel ramai un copil firav ( care face sute de flotari pe zi, dar tot firav e ).

| Vladut650 a răspuns:

Daca vrei masa musculara, sa nu iti imaginezi vreodata ca exercitiile alea o sa te ajute.
2. Abdomenele sunt cele mai proaste exercitii pentru dezvoltarea abdomenului, prin abdomene nu faci decat sa iti distrugi coloana.
Tu daca faci sport zilnic, muschii vor creste mai gre, muschii se dezvolta in zilele de odihna, cu cat mai multe antrenamente, cu atat te dezvolti mai greu, maxim 3-4 antrenamente pe saptamana.
3. Daca vrei masa musculara te duci la sala.
4. Ai alimentatie speciala pentru masa musculara?

| gabglory explică (pentru Vladut650):

Ca si alimentatie incerc sa nu mananc prajeli, fast-food, dupa ora 7, iar mesele sa fiu cat mai bogate in proteine, lactate, legume/fructe si foarte putina paine. De sala daca ma apuc trebuie sa ma tin de ea, ori asta nu voi putea face mereu, iar dupa un anumit timp corpul se obisnuieste cu o alimentatie mai bogata pentru. ca el are nevoie de mai multa energie, dar cand am sa renunt la sala..ma pot ingrasa daca nu ma mentin. Oricum nu sunt genul care sa trag de fiare, pur si simplu nu ma tenteaza prefer o bara unde sa fac tractiuni si restul de exercitii cu greutatea mea.

| Vladut650 a răspuns (pentru gabglory):

Pai da dar cu flotari, abdomene si genuflexiuni nu faci treaba. Cu mancatul dupa ora 7 e un mit, poti manca si la ora 8 daca mananci ce trebuie. Numai manca multe fructe, multe fructe contin ZAHAR, si zaharul nu cred ca te ajuta. Carne nu mananci deloc?

| gabglory explică (pentru Vladut650):

Ba da, de obicei la pranz. piept de pui / ceafa de porc sau alte preparate, iar de vreo 3 ori pe saptamana mananc si cate 2 oua.