| ShacPaul a întrebat:

Din ce sport pot sa îmi cresc masa musculara? Apropo am 14 ani în august 15 deci sugestii pentru vârsta mea thanks.

9 răspunsuri:
| soloangel01 a răspuns:

Mie mi-a crescut singura masa musculara de la 13-15 ani, nu am facut mari exercitii. Sa nu mergi la sala, opreste cresterea. Incearca tractiuni la bara daca tot vrei muschi. Eu zis sa nu incerci sa cresti masa musculara pentru ca oricum opreste cresterea. Calciul si toate alea se duc in muschi in loc sa se duca in oase si o sa ramai mic. Peste 2-3 ani poti sa te apuci linistit de sala. Daca te apuci de pe acum nu vei avea mari modificari.

| Vladut650 a răspuns (pentru soloangel01):

Eu am 17 ani si 1.80. Fac sport de la varsta de 7 ani. Deci nu cred ca sala opreste cresterea. Astea sunt aberatii de copil mic. Deci te rog daca nu ai nici o legatura cu sportul, numai da sfaturi.

| soloangel01 a răspuns (pentru Vladut650):

Inseamna ca tu ai fost tot timpul mai inalt decat media varstei tale. 1.80 la 17 ani e inalt. Tu la 14 ani poate aveai 1.60-1.70 si el poate are 1.45 1.55. Nu toti crestem la fel.

| Vladut650 a răspuns (pentru soloangel01):

Eu la 14 ani aveam 1.65-1.66. Chiar daca are 1.45-1.55 asta nu inseamna ca sportul ii opreste cresterea. Sa evite exercitii de genul genuflexiuni cu bara. dar asta nu inseamna ca nu poate face cu gantere de 3-5 kg sau impins.

| xXxXxCataxXxXx a răspuns:

Culturism ( Sala ) iti recomand sa mai astepti si sa te apuci dupa ce faci 14 ani pe la sfarsitul lui septembrie

| florin96ak47 a răspuns:

Squamata este un ordin din clasa reptilelor care cuprinde ca. 8000 de specii din care ca. 4750 sunt șopârle, 3000 șerpi și 160 Amphisbaenia (viermi subterani tropicali).

| HihihiHahaha a răspuns:

Daca vrei sa slabesti apuca-te de box eu in 2 luni am slabit 5 KG si se vede!, daca vrei amsa musculara du-te la sala dar o sa ramai scund!

| Rmonster a răspuns:

Mergi la sala, fa sport si grija cu alimentatia.