| GulDan a întrebat:

E adevarat ce zic toti cu luptele ca imi sparg nasul?

m-am apucat de kempo acu cateva zile..nu mi-a zis nimeni de acolo asta...dar majoritatea zic astasad

nu as vrea sa fie riscu asa mare sa devin urat ca stiu sa ma bat!

13 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

În orice activitate sportivă există riscul unei accidentări de felul ăsta. Cu toate astea, ORICE luptător profesionist a avut nasul rupt de câteva ori, și nu-i vezi să fie urâți. Nasul se repară foarte ușor. Un medic din sport îl așează la loc cu mâna, pur și simplu. http://youtu.be/DOO7DUHIxAw?t=57s

| Evolution a răspuns:

rolling on the floor dacă îţi spargi nasul, devii urât?
Majoritatea care practică lupte au nasurile sparte normal, tu crezi că înveţi să te baţi fară să iei bătaie? până nu ştii să încasezi, nu ştii să te baţi.
Poate că ştii să dai cu pumnul sau cu piciorul, dar ştii să primeşti? rolling on the floor
Şi stai calm, luptele te întăresc, de aia eşti bărbat, nu femeie, ar fi culmea să spui să nu ţi se rupă o unghie că după o să te usture laughing

| GulDan explică (pentru Evolution):

Inteleg.dar e tarziu la varsta mea sa fac de performanta,. vreau doar sa dau in sac sa imi intaresc inchiturile, sa ma misc mai rapid, etc. dar pur si simplu sunt la inceput n-am chef sa imi desfigureze cineva nasu... poate mai incolo nu o sa-mi mai pese.

Deci nu mi-a raspuns nimenilaughing in fine o-i trai si o sa vad eulaughing

| Evolution a răspuns (pentru GulDan):

Sacul nu ripostează, inamicul da, e o mare diferenţă, dacă ştii să dai în sac nu înseamnă că ştii să te aperi sau să te baţi.
Nu trebuie să faci sparing neapărat sau meci, dar nu o să înveţi aşa.

| GulDan explică (pentru Evolution):

Pai macar sa stiu sa au cu pumnu si logic ca imi intaresc si inechietura si voi da mai tare cu pumnu si dc crezi ca m-am dus aica? sa invat tehnici, autoparare si cum sa ma bat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In orice sport de contact e o sansa sa iei una in mecla si sa iti mute nasul din loc

Răspuns utilizator avertizat