| MilkaFriend a întrebat:

E bine sa iti fibrezi muschii adica sa faci cu greutati mici mai multe repetari(20-25) si mai multe serii(5) sau cu greutati mai mari cu mai putine repetari ( 10-12) si mai putine serii ( 4 cam asa). Cum e mai bine dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Ambele moduri sunt bune, acum depinde ce vrei tu, muschi definiti sau masa musculara - forta!
NU stiu nici ce varsta ai ca sa stiu cu ce greutati ar fi bine sa te antrenezi pentru masa musculara.

3 răspunsuri:
| MG4Life a răspuns:

Greutati mici mai multe repetari.

| RagingZeus a răspuns:

Este mai bine sa faci mai multe repetari cu mai putin, astfel muschii se vor obisnui cu efortul. Din punctul meu de vedere, nu este necesar sa te duci din start la greutati mari, ci este mai bine sa incepi cu mai usor si sa faci multe exercitii.
Totodata, cu putine repetari si greutati mai mari nu faci nici febra musculara (ceea ce ar fi bine) si nu iti supui muschii la un efort constant, ci la unul enorm, pentru ei, efort pe care nu il duc bine.
Cauta pe google despre vergeturi, la imagini. Daca te fortezi fara incalzire calumea si cu greutati mari, risti sa iti apara asa ceva.

| RyugaHideki a răspuns:

Incepe cu greutati mici.
Gen 2kg. dupa creste la 8kg. 12kg... 15kg dupa fa iar cu 2kg
Tine-o tot asa.dar cu timpul creste greutatea cu 1-2 kg.
La inceput abia ridicam 15kg. dupa o saptamana ma jucam cu 20kg