| mihai5000 a întrebat:

Eu am 12 ani si fac tractiuni,flotari, genoflexiuni... si acum vreau sa ridic si greutati,,, este adevarat ca raman mic din cauza greutatilor?

8 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

"does weight lifting stunt growth" Scrie asta pe google si vei vedea ca nu exista nici un studiu care sa demonstreze asta, ba dinpotriva unele studii spun ca ajuta chiar.

| VampDiaries a răspuns:

Am auzit ca iti poate afecta inaltimea din cauza presarii cartilajelor

| trisha88 a răspuns:

Am auzit si eu despre asta e o vorba care circula de cand e lumea. Cert este ca totul trebuie facut cu masura, sa nu te fortezi pana la epuizare.

| Maria_Lisa_2001 a răspuns:

Da pentru că îți presează oasele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maria_Lisa_2001):

Si daca iti preseaza oasele iti afecteaza inaltimea? DE CAND?

| ubox7007 a răspuns (pentru Maria_Lisa_2001):

"does weight lifting stunt growth" Scrie asta pe google

| Maria_Lisa_2001 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ți le presează și numai poți crește că sunt oasele presate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maria_Lisa_2001):

Si atunci eu DE CE am crescut inca 20 cm, dupa ce am inceput sa fac sala serios la 16 ani? Inclusiv genuflexiuni cu 70 si 80 kg pe umeri.

Mai documenteaza-te copil mic, sala NU afecteaza cresterea.

Presarea oaselor NU afecteaza cresterea.

Cati ani ai?