| Ioanabalea a întrebat:

Eu vreau sa fac sala, dar la modul serios. Eu lucrez, dar nu asta e problema. 5 zile pe luna lucrez de noapte. Cand faci sala, trebuie sa te odihnesti, 7-8 ore de somn pe noapte. Nu stiu cum sa procedez in acele zile. Sa iau suplimente de peste, vitamine, sa mananc mai multa proteina de calitate? Banuiesc ca trebuie sa mananc si noaptea. Va rog, sa raspundeti doar daca aveti habar de asa ceva. Pentru cel mai bun sfat, dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"Cand faci sala, trebuie sa te odihnesti, 7-8 ore de somn pe noapte. " -> nu chiar, poti sa dormi si ziua.

Evident ca cel mai important e sa mananci proteine de caliate, dar poti lua si suplimente ( gen creatina, nu vitamine sau suplimente de peste, alea sunt bani aruncati ).

Singurele suplimente care merita:

- creatina ( sau oxid nitric, in functie de bani )
- proteina ( daca nu poti manca, dar mai bine din mancare )

Si cam atat, alte suplimente sunt bani aruncati ( iti zic din experienta de aproape 10 ani ).

Si ai grija la antrenament, 90 % din cei care fac sala, fac prost... nu te lua dupa un instructor cu 3 luni pregatire ( da, in ziua de azi cu o pregatire amarata de 3 luni devii instructor sau "personal trainer" ), ia-te dupa oameni cu experienta adevarata ( de preferat cineva cu medalii in sportul asta ).

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cel mai bun sfat al meu ar fi sa te apuci de dansuri, nu de sala la modul serios.

| Dintrebare a răspuns:

Eu cred ca cel mai convenabil e sa nu mergi in ziua de dinainte si in ziua de dupa noaptea nedormita. E numai bine, oricum nu vei merge zilnic la sala. Vitamine eu zic sa nu iei. Da, mananca proteine, dar nu lua suplimente (pudre sau pastile). In noptile in care nu dormi, normal ca poti sa mananci. Succes cu sportul si felicitari pentru initiativa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dintrebare):

De ce sa nu ia suplimente? Poate ca ficatul lui nu suporta 30 de oua / saptamana si 5 fripturi pe zi.

TU poti manca 5 fripturi pe zi si 30-40 de oua / saptamana ( adica 120-150 de oua pe luna aproximativ )?

| Dintrebare a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru mine rolul sportului este mentinerea si imbunatatiea sanatatii, nu cresterea nenaturala a muschilor (pentru mine tot ce e in exces este nenatural). Persoana care a scris nu a precizat ca vrea sa faca culturism, plus ca e fata (dupa nume). Un om normal care nu vrea sa faca performanta nu are nevoie de exces de proteine si cu atat mai putin de suplimente. Iar cine mananca 30 de oua pe saptamana pentru a arata "bine", e inconstient

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dintrebare):

Suplimentele nu sunt in exces... sunt necesare sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp. Eu avans 92 kg, am nevoie de 184 de grame de proteina / zi, adica aproape 1 kg de carne.

p.s. : Arnold manca si peste 50 de oua / saptamana si uita-te la el la 66 de ani, arata foarte bine. Compara-l cu oricine de la noi care are aceeasi varsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Arata bine dupa ce s-a reapucat de antrenament. am vazut o poza cu el cand era guvernator si arata ca unu de 120 de kg care a slabit brusc si ii atarna pielea ca dracu

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o poza fake, la fel ca toate cretinitatiile care se transmit pe facebook ( gen dai like si un copil primeste 1 $ sau daca nu dai share ti se inchide contul, etc etc. ).

El facea sport si cand a fost guvernator.

Si inca ceva, intreaba orice medic sportiv sa-ti spuna ca pielea NU atarna de la muschi, atarnatul pielii e STRICT de grasime ( ca sunt multe mituri IDIOATE de genul "cand te lasi iti atarna pielea" ).

http://www.ironcult.com/wp-content/uploads/2013/06/aa1.jpg

Poza aia e cea mai reprezentativ pentru ce zic ( Stallone vs un copil de 18 ani care baga fast food la greu ).