| eubaiatulsexi a întrebat:

Fac sala de 1 luna! Antrenamentul este urmatorul : Luni : Piept cu bara + biceps, Marti-Spate cu triceps, Miercuri umeri cu trapez, Joi piept cu ganterele simplu Vineri Brate! Are ceva daca fac de 2 ori piept pe saptamana? 1 data cu bara 1 data cu ganterele am 18 ani si 68 de kg Alimentatie aproape zilnica: Branza, pulpe la gratar cu mazare si fasole verde + cartofi fierti, piept de pui, salate, orez, piure, lapte, omleta etc. Alerg 10 km de 3 ori pe saptamana as dori sa stiu daca pot sa urmez acest program pentru a progresa? funda!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. luni biceps si marti spate?

Cand faci piept intra si triceps. analogt cand faci spate intra si biceps, deci intre spate si biceps ( si intre piept si triceps ) lasi 2 zile.

2. piept de 2 ori pe saptamana = progrese mai slabe.

Eu stiam ca pieptul e o grupa importanta. DE CE vrei sa se dezvolte mai greu?

3. picioare nu faci?

4. E cam mult 10 km de 3 ori pe saptamana. ar trebui sa nu faci cardio aproape deloc in perioada de masa musculara.

| eubaiatulsexi explică (pentru Cosmin86):

Picioare am deja de la fotbal + bicicleta muulta. Ma gandeam ca se dezvolta mai repede pieptul daca fac mai des. Problema e ca am ff putina burta si nu stiu cum sa scap de ea ca sa se vada "patratelele" si ma gandeam ca prin cardio se duce burta apoi pot sa lucrez

| Cosmin86 a răspuns (pentru eubaiatulsexi):

Pai ori vrei muschi, ori patratele.

Cand faci muschi, pierzi patratelele ( si invers ). Ca sa le ai pe amandoua, trebuie sa ciclizezi ( 1-2 ani ) perioadele de masa musculara si definire.