| millar a întrebat:

Hei TPU, ma cheama Miruna, am 14 ani 1, 50 si 59 de kg vreau sa slabesc, am tinut o dieta, cereale la micul dejun, ciorba la pranz si seara o salata, dar nu am slabit deloc si chiar daca fac sport, tot nu slabesc. Stiti vreo dieta care m-ar putea ajuta? Vreau sa slabesc 10-13 kg pana incepe scoala, mai e o luna si ceva, si niste exercitii, dar sa nu imi forteze prea mult piciorul (m.am lovit la el intr-un lemn aproape de o vena si ma cam doare)?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Fructe multe, ceai verde (cu limita, insa), paine deloc sau foarte putina (o felie = 65 de calorii), apa multa, carne de pui sau peste pe gratar sau fiarta, iaurturi, biscuiti Belvita daca simti nevoia de ceva dulce, ciorbe nu prea incarcate, supe, fara sucuri, fara mese la ore tarzii si sport mult. 10-13 kg intr-o luna si ceva mi se pare mult, insa tinand o dieta echilibrata, vei putea da jos destul, astfel incat sa fii satisfacuta. De asemenea, o idee buna ar fi sa mergi la un nutritionist.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AFR81):

Fructe multe cand vrei sa slabesti?

serios?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ar fi o prostie mare sa incepi diete la varsta asta cand esti in crestere si ai nevoie de o gramada de vitamine si minerale. Mananca sanatos, din toate cate putin, nu manca fast food, incearca sa iesi dimineata si seara la alergat vreo 30 de minute. Corpurile noastre sunt atat de bine cosntruite incat daca le dam tot ce trebuie stiu sa se regleze singure. Si nu-ti propune sa slabesti nu stiu cate kg in cateva zile ca ajungi sa te infometezi sau mai rau... Ai grija de tine.

| millar explică:

Cu aproximatie 10-13 kg, si nu ma infometez cat despre varsta frageta, m.am saturat sa fiu loata in ras si batjocorita de colegi mei

| Georgiana_Alina_1994 a răspuns:

Nu restrictiona caloriile si mananca cat mai putin zahar rafinat, nu fa exces de sare, baga la greu fructe si legume si nu uita ca slabitul pe termen lung se face in timp, daca vrei sa te si tina trebuie sa iti schimbi stilul alimentar, nu sa tii doar o dieta ca apoi sa te ingrasi la loc. Mult succes! ^^
(ar mai fi si ideea sa te duci la un nutritionist si sa iti faca un program alimentar si de exercitii, dar eu zic ca daca stii singura ce e sanatos si ce nu, poti face asta si fara sa dai bani).