| Shi_Atat_Gabriel_1990 a întrebat:

Hei TPU, ma uitam la un rezumat de la meciul steaua-ajax si am auzit cuvantul "Lovitura libera indirecta".Imi explicati si mie ce inseamna aceasta fraza?

Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lovitura libera indirecta este aceea din care nu se poate inscrie direct un gol, fara ca mingea sa fie atinsa de un al doilea jucator, care poate fi din echipa proprie sau echipa adversa.

| alexs99 a răspuns:

''Lovitura liberă indirectă în fotbal este o lovitură de pedeapsă acordată echipei adverse, în care la repunerea mingii în joc jucătorii nu au dreptul să o trimită direct spre poarta adversă. Lovitura indirectă se acordă doar când faultul nu este foarte dur.''
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Lovitur%C4%83_liber%C4%83_indirect%C4%83
O seara buna.