| joaxenul a întrebat:

Heii TPU am o intrebare. Am acasa doua greutati una de 10 si cealalta de 20 de kg lucrez cu ele de 3 luni si deja se vad rezultate dar nu satisfacatoare mai fac si exercitii seara in casa flotari si abdomene dar degeaba pieptul meu nu se mareste ma intrebam daca as lua proteine m-ar ajuta vreau sa imi maresc masa musculara cam intro luna unde as putea gasi proteine cam cat de scumpe sunt si m-ar ajuta cu ceva? daca stiti un alt mod pentru a mari masa musculara rapid va rog sa imi spuneti FUNDA big grin

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. faci dupa un program sau faci haotic?
2. ce proteine iei acum? dar carbohidrati?

3. NU EXISTA "masa musculara rapid", muschii se fac in ani de zile cu program + alimentatie speciala.

| joaxenul explică (pentru Cosmin86):

Fac dupa un program proteine nu iau si masa musculara vreau sa o cresc mai repede la piept

| Cosmin86 a răspuns (pentru joaxenul):

Nu ai cum sa nu iei proteine, ORICINE ia proteine.

proteine = CARNE, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, fasole, mazare, linte, naut, etc.

Chiar si fructele au proteine ( in cantitati foarte mici ).

Trebuie sa mananci cat sa ai 2 grame de proteina / kg-corp zilnic.

| joaxenul explică (pentru Cosmin86):

Nu ma refeream la proteine din mancare da mananc multa carne mananc branza si fructe ma refeream la bautura cu proteine sau alt ceva care sa grabeasca musculatura cu ajutorul exercitiilor

| Cosmin86 a răspuns (pentru joaxenul):

Si alea din ce crezi ca sunt facute? TOT din mancare.

prafuri = mancare concentrata, atat si nimic mai mult

| ubox7007 a răspuns:

Nu mai fa in fiecare zi alege 2 sau 3 zile in care sa faci, intereseaza-te pe internet de un antrenament si manaca carne (carnea contine proteine)

| PrunaPătrată a răspuns:

Nu mai fa acasa, nu se merita frate.Cand va aud ca faceti acasa si nu vedeti rezultate, pai normal ca nu vezi rezultate. Daca vrei sa vezi rezultate fa asa: du-te la sala, vorbeste cu antrenorul sa iti faca un program sau fa-ti tu.De exemplu eu am 12 ani si 1, 55-1, 60 si 55 kg.Fac sala de 3 ori pe saptamana, marti joi si sambata.Mari fac piept si biceps, joi fac spate si triceps, sambata fac picioare si abdomen cu un pic de cardio pe bicicleta si banda etc. Eu avand o varsta mica, nu am voie sa fac anumite exercitii care mi-ar putea opri cresterea si fac cu greutati moderate, nu cu greutatea maxima pe care o pot ridica ca sa nu ma fortez ca nu e bine la varsta mea. Daca ai peste 14-15 ani si esti destul de multumit de inaltimea/greutatea ta etc. poti sa faci orice tip de exercitiu, cu greutati care le poti ridica, te poti si forta ca nu mai ai treaba.Mananca fructe/legume dar si carne/oua/branza etc. ca sa fim sinceri, nu poti trage de fiare cu salata si piure. Daca esti mai mic de 15 ani si vrei sa mai cresti sau asa, te sfatuiesc sa faci ca mine... Sa nu bagi steroizi si prafuri etc. doar mananca sanatos si fa tot ce ti-am zis, ai sa vezi ca o sa fie bine si o sa te numesti Arnold Jr. in cartier dupa 1 an 2 de sala daca respecti si asculti de antrenor laughing bafta.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Funda!