| SimpluAndrei a întrebat:

am si eu o problema cu greutatea, sunt prea gras, am 11 ani si 8 luni, 159 cm innaltime si cam 60 kg (da, stiu sunt foarte gras) ce metode naturale si cat de cat simple imi recomandati?
Nu vreau sa slabes viteza, in cateva luni (pana in august) macar 20 kg. Fara suplimente alimentare si mers la sala (in zona mea nu e sala) dar in schimb pot sa fac in in casa exercitii, sa merg cu bicicleta si sa alerg.

Răspuns Câştigător
| ionescuandrada2000 a răspuns:

Este o problema foarte grava,iar daca nu o rezolvi acum s-ar putea sa ai probleme mari in viitor.
Ca sa slabesti,in primul rand elimina din dieta ta mancarea de tip fast food(pizza, hamburger, hot dog, cartofi prajiti, etc.).Eu nu cred ca ai nevoie de sala. Daca vrei poti sa slabesti foarte simplu acasa.In fiecare zi alearga cel putin 30 minute, fa exercitii de spor mai toata ziua(daca nu sti ce exercitii sa faci este suficient sa dai un search pe Google sau pe Youtube).
Uite ce mancaruri iti propun sa mananci:
-Dimineata: o portie de cereale cu lapte sau un sandwich insa sa nu cumva sa contina mezeluri.
-La pranz:Un bol cu ciorba(de preferat de zarzavaturi, insa poate sa contina si carne) sau orez, etc.
-Seara:Poti sa mananci niste fructe sau o salata de legume sau o salata de fructe.
Carnea am spus ca poti s-o mananci dar de preferat mai rar.
Uite niste trucuri de slabire cu apa:
https://www.youtube.com/watch?v=Sh6H8plBjOU.
Daca urmezi aceste trucuri sunt sigura ca in maxim 3 luni vei slabi peste 20 kg.
Sper ca te-am ajutat.Si nu uita:Sanatatea inainte de toate.

| marinaa9 a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Fructele seara nu sunt recomandate deoarece contin zaharuri ( zaharuri bune, ce-i drept) insa acestea se transforma pente noapte in depozite de grasime

| ionescuandrada2000 a răspuns (pentru marinaa9):

Nu m-am gandit la asta.Merci ca mi-ai spus.

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu esti gras, esti prost. pentru un copil in crestere ai o greutate PUTIN peste normal. gen 3-4 kg. cine ti-a zis ca esti gras e prost. cat timp esti in crestere e bine.

Răspuns utilizator avertizat
| JohnnyBi a răspuns (pentru andrey1412):

Da prostalaule. ca daca la 11 ani ai 1.80 inaltime, 60 e putin. cap de pluta ce esti. greutatea nu este relevanta fata de varsta, ci fata de inaltime.

| fuzzer a răspuns:

Alearga foarte mult si joaca fotbal 2-3 ore pe zi.

| adytzoi a răspuns:

Raportul dintre greutate si inaltime (indicele de masa corporala) este foarte bun.
In situatia ta nu e nevoie sa slabesti.

Tuturor celor care au dat raspunsuri in care spuneau ca trebuie sa slabesti le recomand sa faca inainte de asta un calcul al indicelui de masa corporala aici { http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html }.

| ionescuandrada2000 a răspuns (pentru adytzoi):

Cred ca indiceul de masa nu este bun.Mie imi apare ca sunt obeza cand eu am greutatea perfect si nu sunt deloc grasa!

| madamme a răspuns:

In locul tau nu m-as hazarda cu diete. Poti sa iti faci rau. Vorbeste cu mama ta si mai bine mergeti la un nutritionist. O sa iti faca si analize ca nu cumva problemele cu greutatea sa fie de natura endocrina.

| SimpluAndrei explică (pentru madamme):

Am fost la nutritionist, acum un an si mi-a zis doctora de acolo (cam intepata de fel) mi-a zis ca mananc prea mult si daca nu am sub 40 kg sa nu mai vin la ea, caci vin degeaba. sad

| JIGHIRUS a răspuns:

Spui ca ai inaltimea de 1, 59! Greutatea ta ar tebui sa fi de 59 kg! tu ai 60! e normala! nu inteleg care e problema! cat despre nutritionistul tau eu cred ca vrea sa treci mai des pe la el! sa pulsezi la fiecare control! bafta si ai incredere in tine!

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Încearcă niște diete, dar nu prea dure. Poate te înscrii la un sport, plimbări în aer liber...Alimentație sănătoasă... dacă nu merge, mergi la un doctor ca să nu ai probleme de sănătate.