| IceKitty18 a întrebat:

as vrea sa pierd putin din greutate,fac kangoo si din cand in cand tenis, dar degeaba pentru ca nu stiu sa mananc corect, la dulciuri nu pot renunta in totalitate, macar un corn sau un baton de ciocolata pe saptamana. Am mare nevoie de voi,daca stiti sa imi spuneti pe ce trebuie sa ma axez sa mananc pt a nu ma ingrasa, adica ce carne,ce legume,lactatele, ce peste ( ador somonul afumat si normal), sunca de care sa fie etc, si cum sa fie preparate gratar fiert cuptor, si de asemenea ce dulciuri pot face in casa sa nu ingrase? Waffle fara zahar cu un gem sau ceva e ok? Sunt atatea chestii pe care le.am citit pe internet dar ma incurca mult,orezul, pastele ingrasa? Am inceput si sa beau 2-3 l de apa pe zi da nu stiu la ce ajuta asa mult. Multumesc pt raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Zedge a răspuns:

In primul rand uita de Kangoo si alte prostii unde te duci sa sari degeaba pentru ca nu vei obtine nici un rezultat sau oricum iti va lua mult timp.
Cel mai bine te duci la o sala de fitness/forta, si vorbesti cu antrenorul de acolo sa-ti faca un program de modelare si aici ma refer la fese, maini, picioare, spate pentru ca nici fetelor nu le strica putina masa musculara, din contra arata mai bine. Arderea grasimilor se face in bucatarie nu la sala, adica renunta complet la zahar, zaharul e dusmanul tau cel mai mare când vine vorba de slabire, dulciuri mai poti manca dar asa cum ai zis sa si faci, un baton de ciocolata si inca ceva o data pe saptamana e ok, de mancat, mananca carne de orice fel (vita, pui, peste, etc) dar sa nu fie grasa, pieptul de pui e foarte bun, mananca peste (ton, somon, etc), fructe si legume proaspete dar nu seara, lactate si brânzeturi dar fara multa grasime, orez, paste, cereale integrale, cam astea ar fi cele mai bune alimente pe care sa te axezi daca vrei un corp frumos. Cauta pe net piramida alimentatie si studiaz-o putin, iti va fi de ajutor. Recomandat e sa iei 4-5 mese pe zi in care sa mananci putin nu mult si sa nu lasi niciodata sa-ti fie foame tare prea mult timp si mananca neaparat inainte sa mergi la sala, nu mult doar asa o gustare de mic dejun.
Cam astea ar fi de zis, daca mai ai intrebari, te ajut cu placere!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua

Cate un pic de ciocolata neagra, nu face rau organismului, daca imi permiti, sa iti spun cum sa iti petreci o zi de sambata, pentru ca sambata te poti relaxa, si detoxifia.

7:00 - trezirea
7:15 - micul dejun ( Un ceai verde, o portie de cereale si un fruct nu conteaza poate sa fie orice fruct)
7:45 - sport ( alergare, sau mersul cu bicicleta )
10:00 - pauza si o gustare ( un fruct )
10:30 - relaxare
11:30 - din nou sport
13:00 - Pauza de pranz ( Un piept de pui la gratar nu prajit sau la cuptor ci la gratar sau eventual fiert, cu o salata de cruditati, si apa cu lamaie )
14:00 - te relaxezi cu o masca hidratanta de fata ( Ulei de masline si galbenus de ou sau ulei de masline cu miere de albine )
15:00 - din nou sport
17:30 - Atentie! Cina ( iaurt sau fructe )
21:00 sau 21:30 - dormit
Bineinteles nu uita de cei 2 litri de apa pe zi, de sport de minim 8 ore de odihna pe noapte in caz ca nu reusesti sa dormi 10 ore, mancare sanatoasa este foarte importanta, evita stresul/cafeaua/bauturile carbogazoase/zaharul/sarea/grasimile/drogurile/tigarile si nedormitul.

O zi buna.

| WarriorCat a răspuns:

Prajituri de post big grin.