| SalvatoreLeon a întrebat:

Hey TPU!, tocmai mi-am luat Creatina Monohidrata (Scitec Nutrition) Proteine din Zer WPI si GFX 8 (Pro-nutrition) Si da stiu ca-i o firma cam slabuta insa conteaza si bugetul...

WPI 900 g - 50 g servirea
GFX 8 1500 g - 85-100 g servirea (Contine proteine, carbo, dextroza si creatina
Creatina 300 g - 5-10 g servirea

Intrebarea e cum ar fi indicat sa le iau zilnic. Parerea mea ar fi 1-2 cupe GFX 8 + Creatina inainte de antrenament fiindca contine si dextroza pentru creatina. Si 1-2 cupe WPI dupa antrenament fiindca e proteina pura si repara musculatura. Astept si alte pareri. Funda pentru cine ma ajuta Multumesc o seara buna!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Grija la ton. multi pesti carnivori contin mercur. cauta pe net exact care din ei.

da, prajeala nu e buna pentru ficat. redu cat poti la maxim 2 mese prajite pe saptamana.

grija la banane, excesul de potasiu iar nu e bun. mentine la 2-4 banane maxim pe zi.

voluminos = grasime. grasimea = estrogen. mult estrogen = testosteron scazut.

eu in locul tau as tine grasimea corporala cat mai scazuta. celulele grase nu dispar. doar se umplu si se golesc cu grasime. deci, odata formate, te vei razboi cu greutatea toata viata sau pana la operatie (se pot scoate doar chirurgical). masiv si gras sunt 2 lucruri diferite.

galbenus 2-3/zi sunt ok. daca sunt oua de tara poti chiar mai mult. contin atat colesterol bun cat si rau, si orice om are nevoie de o doza de colesterol bun.

brocolli, conopida si varza. contin vitamina K. astea stimuleaza cresterea HGH (hormon de crestere) si implicit, si al testosteronului.

ai uitat de nucifere. minim 50g/zi din caju, migdale, alune, arahide, castane, etc, CRUDE! daca temperatura de coacere trece de 50g pierzi vitaminele termosensibile cat si grasimile nesaturate se pot modifica.

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1. daca tu vrei sa iti 10 g de creatina pe zi esti un idiot. adica genul ala de idiot care ocupa o ambulanta pentru cat de prost vei fi.

2. ori iei izolat proteic ori iei mrp, de ce dracu le iei pe ambele? esti genul ala de retard cu 2 mese amarate pe zi care crede ca bagand prafuri acoperi lacune in alimentatie? nu, arunci banii pe geam daca iei suplimente si alimentatia ta e gunoi.

3. ce legatura are creatina cu dextroza? ai pus botul la toti idiotii care cred ca e o legatura catusi de putin logica? am luat creatina de ani de zile, singura treaba cu ea este ca trebuie luata ZILNIC si ciclizata. ATAT. poti sa o iei inainte de culcare, dupa antrenament, inainte, random in timpul zilei, cand te duci sa te c**i, etc. creatina nu are efect pe termen scurt cum are beta-alanina sau cofeina. creatina o retine muschiul pana la saturatie (cam 21 zile de luat zilnic). si de acolo se "adapa" corpul de fiecare data cand bagi o doza noua.

4. daca e izolat din zer wpi si are 50g si tu iei 2 cupe = 100g proteina. cam de 3 ori mai mult decat poate corpul tau sa proceseze la o masa in cam 3 ore. mai bagi si 2 cupe din celalalt gunoi si din start peste jumatate din cat ai bagat tu este cacuta la wc.

tu habar nu ai alimentatie corecta si vrei si mrp si izolat si creatina, si toate luate prost. sa nu mai zic documentatie despre subiect fix zero.

de ce ii dai corpului inainte de antrenament proteina? ca aia se digera greu. sa stai in sala sa ai crampe de la un stomac ce vrea sa proceseze mancare si tu il omori cu rezervele de glicogen? esti habarnist total. pune capul in carti si mai invata

ps. nu lua gunoaiele asa indiferent ce zic "maestrii" de pe TPU. o sa infunzi spitalele cu 10g creatina pe zi

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Si cam cat e de ajuns sa iau pe zi? Pe cutie scrie 5 g pe zi si are 60 de serviri, insa misa parut cam prea multe serviri sincer sa fiu si am zis sa iau dublu.

Nu le prea am cu prafurile fiindca eu am luat numai capsule. Iau creatina de 6 luni. Proteine n-am luat niciodata e prima oara acum cand le iau si n-am stiut exact ce sa-mi cumpar ori 2 cutii de 900 g WPI ori 1 cutie 900 g WPI combinat cu GFX. Deci e de ajuns sa iau doar dupa antrenament proteinele?

Am intre 5-6 mese pe zi, la fiecare masa un anumit numar de proteine la unele mai mare la altele mai mici insa nu lipseste proteina dela masa. Insa am 115 kg si imi trebuie destul de multe proteine.

Inseamna cai mai bine sa iau 2 porti de WPI 100 g ar veni cam 85 g proteine + mesele care le mai iau as putea sa ajung la cat imi trebuie.

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Deci, junior. treaba sta cam asa:
1. care este scopul tau? la 115 kg presupun ca vrei sa mai slabesti in grasime si sa pui masa musculara. amandoua simultan e fff greu spre imposibil. logica spune sa dai jos grasimea si sa construiesti muschii pe low body fat. invers daca faci, cand te apuci sa slabesti vei da inevitabil si din masa musculara jos. deci, primul lucru este SCOPUL. ce urmaresti de la sala

2. daca ai atatea kg mesele tale arata cam 40% proteine 40% grasimi si restul carbo. prea multe proteine nu e bine, prea multe grasimi la fel. asta ar fi un procent bun.

3. si la kg tale, 10g de creatina fara sa stii cum se echilibreaza bazicitatea si aciditatea corpului e mult. teoretic efectele daunatoare rinichilor ale creatinei se reduc cu lamaie, dar nu stiu exact procedeele asa ca prefer sa raman si sa sustin 5g/24h este arhi suficient. vezi ca tu iei si din gfx ala creatina. vezi la cate portii cate grame ai si completezi din creatina simpla. daca are gfx 2g, tu mai adaugi maxim 4, si tot asa.

eu in locul tau as lua gfx dimineata inainte de micul dejun cu minim 1h si wpi dupa sala 1 cupa si inainte de culcare facut cu lapte o cupa. asa ai si proteina cu absorbtie lenta (laptele) si rapida (wpi). cat timp dormi ii dai corpului treptat ce are nevoie sa stea in stare anabolica

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Bun. Am inteles mersi frumos.
Scopul meu nu e sa slabesc ci chiar sa mai pun pe mine vreau sa ajung undeva la 130 de kg (sa mai dezvolt masa) si dupa sa incerc sa ajung la 100 cum se lasa caldura.

Nu ma intereseaza un corp atletic, ci unul cat mai voluminos. Deci nu ma bazez niciodata pe definire si slabire. Insa pe viitor poate ca va fi nevoie sa fac.

Inca ceva, 500 g de carbohidrati e de ajuns pe zi? Produsele care le consum cel mai des sunt:

Oua (sunt zile cand ajung sa consum si 10 oua intr-o zi, insa indepartez galbenusul pentru a nu fi toxic.) (Proteina Pura)
Branza/Telemea de vaca/Cascaval (Lactate)
Piept de pui (nu prea imi plac restul partilor din pui) Muschi de vita (din cand in cand). Peste (din cand in cand mai consum si somon insa nu imi permit zilnic, consum conserve de peste in sos tomat (File de Hering, Sprot, Ton). Iar cel mai des consum Cod insa il prajesc in putin ulei, e ceva rau daca il prajesc? (Carne)
Other: Porumb dulce, cartofi prajiti, cartofi natur, piure, rosii, castraveti, ridichi, Mazare, din cand in cand Brocoli.
Fructe: Banane la ordinea zilei lejer 2 pe zi, Struguri albi, Mandarine (nu prea ma omor cu fructele) Vara mai consum nectarine, pepene rosu, pepene galben.

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Bun mersi frumos. O sa incerc sa mai slabesc acum cum se face mai cald putin. Insa eu tot o sa bag masa musculara. Oare daca eu alerg pe banda si ard grasimile si in aceelasi timp fac masa musculara nu are nimic?

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Mai tu trebuie sa intelegi o chestie. sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric. sa pui masa in surplus caloric. sa poti sa le faci pe ambele trebuie sa ai alimentatie perfecta. adica sa ii dai corpului un surplus caloric cat sa stai in stare anabolica, dar calitativ destul cat sa utilizeze corpul cam tot ce mananci, dar in acelasi timp din sport sa arzi atatea calorii cat sa intri putin in deficit caloric. e o chestie fina si nu merge la toate tipurile de om. alimentatia sa fie in surplus, dar cu sport sa stai intr-un deficit foarte mic.

mai pe scurt: e aproape imposibil sa nimeresti zona asta.

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Am inteles, deci mai intai trebuie sa slabesc si sa ma definesc dupa care sa pun masa. Presupun ca dupa ce ma apuc sa fac definire trebuie sa consum mai putini carbohidrati si grasimi, insa nu stiu cu proteinele cum sta treaba daca trebuie sa consum mai putine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Iar nu intelegi: slabit e una, scazut nivelul de grasime corporala e alta. grasimile nu trebuie diminuate. doar carbo. ramai la 40-40-20% prot-grasimi-carbo. grasimile nesaturate (ulei de peste, nucifere, alte exemple pe net) ajuta la arderea grasimilor. tu nu trebuie sa slabesti (sa dai jos kg pe cantar), tu ai nevoie sa scazi grasime corporala. adica definite/tonifiere. asta o poti face treptat. crescandu-ti masa musculara poti avea aceleasi kg, dar indicele de grasime sa scada. eu fac sala cu un amic. a inceput la 115 kg sala cu 30 cm in brat cu ff multa grasime. dupa 6 luni are 109 kg, dar 36 in brat. kg nu reflecta masa musculara si/sau grasimea. asta o sa aiba 106-115 kg in continuare, dat faptului ca muschiul are densitate mare si volum mic, invers ca grasimea. uita-te la mr olympia. au 1.70 in medie si peste 100kg si 4% grasime corporala...cand un gamer lenes la 1.70 si 100kg e obez cu 40% grasime corporala...

deci, mentine un 40-40-20 raport alimentar, baga antrenamente zdravene si daca poti niste cardio dupa (preferabil 8 ore intre cardio si sala sa aiba timp corpul sa regenereze). si cam asta e.

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Gata acum am inteles la ce te referai happy. Mersi frumos pentru detalii, eu am 46-48 in brat asa ca o sa-l pune la definire. Atunci o sa-ti ascult sfaturile sa vedem cum merge treaba happy si voi incerca sa fac mai multa miscare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Eu nu cred in perioada de masa si definire. sunt porcarii. exista doar crestere in masa musculara corect. implica fara dirty bulking.

sfaturile mele la un program bun dau rezultate. numai mie nu imi merg propriile sfaturi ca am o conditie medicala mai idioata :/

| SalvatoreLeon explică (pentru JohnnyBi):

Auzi inca o intrebare, daca ma apuc sa fac definire trebuie sa renunt la creatina?

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Creatina cred ca e singura solutie sa pierzi cat de putin muschi...de ce sa renunti la ea? grasimea e una, apa retinuta e alta. o sa te faca sa pari mai pufos, dar procentul modificat e prea mic sa conteze

| JohnnyBi a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Grija la ton. multi pesti carnivori contin mercur. cauta pe net exact care din ei.

da, prajeala nu e buna pentru ficat. redu cat poti la maxim 2 mese prajite pe saptamana.

grija la banane, excesul de potasiu iar nu e bun. mentine la 2-4 banane maxim pe zi.

voluminos = grasime. grasimea = estrogen. mult estrogen = testosteron scazut.

eu in locul tau as tine grasimea corporala cat mai scazuta. celulele grase nu dispar. doar se umplu si se golesc cu grasime. deci, odata formate, te vei razboi cu greutatea toata viata sau pana la operatie (se pot scoate doar chirurgical). masiv si gras sunt 2 lucruri diferite.

galbenus 2-3/zi sunt ok. daca sunt oua de tara poti chiar mai mult. contin atat colesterol bun cat si rau, si orice om are nevoie de o doza de colesterol bun.

brocolli, conopida si varza. contin vitamina K. astea stimuleaza cresterea HGH (hormon de crestere) si implicit, si al testosteronului.

ai uitat de nucifere. minim 50g/zi din caju, migdale, alune, arahide, castane, etc, CRUDE! daca temperatura de coacere trece de 50g pierzi vitaminele termosensibile cat si grasimile nesaturate se pot modifica.