| AlexMAV a întrebat:

Imi explica si mie cineva faza cu play-off si play-out? In Romania sezonul urmator in fotbal va fi cu play-off si play-out. Vor fi 14 echipe, inseamna ca vor fi 28 de etape. Pana aici atat stiu. Dupa? Cum vine? Am vazutl a unele campionate ca se continua dar cat? Si am vazut ca se scad puncte. Primele 7 le vor scadea punctele castigate din meciurle dintre ele? Sau cum? Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"...fiecare echipa porneste cu punctele acumulate la terminarea sezonului normal."

Nu. Vor porni doar cu punctele acumulate in meciurile cu echipele participante la play-off in cazul unei echipe ce joaca in play-off, sau cu punctele acumulate cu echipele ce joaca in play-out in cazul echipelor ce joaca in play-out, nicidecum cu toate punctele acumulate pana atunci. Asta e sitemul in Romania. Mai exista un sistem pe play-off, play-out, in care toate pornesc de la zero, dar nu se aplica asta la noi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu 14 echipe vor fi 26 de etape, nici o echipa nu joaca cu ea insasi.
Dupa aceea se va juca tur-retur in play-off, pentru titlu si locurile de cupe europene si play-out pentru evitarea retrogradarii, cate 7 echipe, deci vor fi inca 12 meciuri.
Nu se scad puncte, fiecare echipa porneste cu punctele acumulate la terminarea sezonului normal.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

"...fiecare echipa porneste cu punctele acumulate la terminarea sezonului normal."

Nu. Vor porni doar cu punctele acumulate in meciurile cu echipele participante la play-off in cazul unei echipe ce joaca in play-off, sau cu punctele acumulate cu echipele ce joaca in play-out in cazul echipelor ce joaca in play-out, nicidecum cu toate punctele acumulate pana atunci. Asta e sitemul in Romania. Mai exista un sistem pe play-off, play-out, in care toate pornesc de la zero, dar nu se aplica asta la noi.

| Summer4Party a răspuns:

Eu in locul tau i-as da funda lui Ioandelasal stie ce zice happy