| cosmin986522 a întrebat:

La sala am vazut pe unu de 17 ani care facea la presa cu 200 si ceva de kg numai stiu sigur. Zice ca nu a luat suplimente si ca a mai facut sala pe la 15 ani si acum s-a reapucat iar. Eu in cat timp as putea sa fac cu 150 macar ca nu prea am forta sad

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Cu timpul, nu poti spune exact, pentru ca organismele umane nu sunt toate asemanatoare. trebuie doar sa te antrenezi mult. poate o sa poti ridica mai repede 150kg decat baiatul ala, sau poate mai tarziu.

| justmeraul a răspuns:

Trebuie sa lucrezi o data pe saptamana coapse, dupa prima luna de sala incepi sa pui tot mai mult la presa, poti ajunge sa faci cu 150 si fara suplimente dupa vreo 5 luni! depinde cu cat faci acum.

| stefan_8806 a răspuns:

Exercitiile la presa nu sunt recomandate cele mai bune sunt genuflexiunile cat mai multe pana la epuizare. merge si cu gantere in ambele maini sau cu o haltera sprijinita dupa ceafa. schimbi greutatile cand simti ca trebuie. spatele drept, respiratii, stii exercitiul.

17 ani si a tras 200 de kile? poate ai calculat tu gresit. daca e asa avea oasele strambe.