| Alex1Neymar a întrebat:

M-ar interesa sa imi fac o echipa de fotbal, dar chiar nu stiu la ce costuri sa ma astept. Tinand cont ca se porneste din cea mai slaba liga, nu cred ca vor fi cheltuieli prea mari la inceput, mai ales ca jucatorii vor fi prieteni de-ai mei si nu ar fi vorba de salariile lor. Problema intervine doar in legatura cu baza sportiva de care ar trebui sa dispuna o echipa de fotbal; aici vreau sa imi oferiti mai multe detalii pentru ca nu stiu care e regulamentul federatiei. Stiu ca in cazul unei promovari intr-o liga superioara, cerintele cresc, deci si investitiile, dar totusi pentru castigarea unei divizii inferioare nu se primesc anumite premii? Nu se pot acoperi cu acele premii eventualele investitii intr-o baza sportiva? Astept de la voi mai multe detalii cu privire la ce costuri apar atunci cand vrem sa infiintam o echipa de fotbal.

1 răspuns:
| Croitoru_Vlad_1997 a răspuns:

Sunt jucator la o echipa din liga V si din cate am vazut e greu sa iti infiintezi si intretii o echipa.
Costuri:
-Inscriere 1.200+ lei
-Arbitraj 485 lei/etapa
-Deplasari in localitatile din judet ( la noi cam 210 lei/deplasare)
-Amenzi (cartonase, batai, etc) se incepe de la 50 lei/cartonasul rosu (cel galben nu costa nimic)
La fiecare meci jucat pe teren propriu iti trebuie asistenta medicala cu legitimatie, iti trebuie om de ordine angajat la stat (politie locala, jandarmerie, etc), iti trebuie un teren de 300mp.
Si despre finantare am inteles ca dau doar mingi, echipamente si ceva bani (dar nu acopera toata suma investita de tine)... daca ai noroc poti gasi sponsori.
Daca mai ai ceva de intrebat incerc sa te ajut.