| SpiridusuCamatar a întrebat:

Ma intereseaza sa slabesc si sa fac muschi, si am cateva intrebari pentru. voi astia care va pricepeti:

1) Puteti sa imi sugerati un program de antrenament fitness pe care pot sa il fac acasa? Echipamentul pe care il am este: un set de gantere cu 4x discuri de 1kg si 4x discuri de 3, 5kg, un aparat multifunctional pentru. fitness si o banda de jogging, dar m-ar interesa si exercitii care se bazeaza pe greutatea corpului.

2) Vreau de asemenea si niste sfaturi pentru. alimentatie. Ce trebuie sa mananc? Ce sa evit?

3) Sunt cam ingust in zona toracelui, si asta da senzatia ca as avea solduri mari, ceea ce nu-mi place. Ce exercitii sa fac pentru aceasta zona?

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| supremxxxoxo a răspuns:

Poate ti se pare ciudat, ca iti raspund la intrebare din propria experienta.Acum aproape 2 ani am inceput sa fac flotari, bagam 10 dupa 30-60 sec inca 10. Am facut exerciti ca flotari,cateva genofloxiuni, flotari pe spate(adica asa le spun eu, fac pozitia cam ca podul si ma las in jos pe maini, exercitiu pentru triceps), abdoene. Am facut exercitii simple vreo 2 saptamani. Dupa care am luat ganterele lui tati. Sunt 2 gantere cu discuri, maximul pe buc este 7, 5 deci 2 gantere 15 kg. Am inceput cu cat puteam ridica, nu m-am fortat primele 2 saptamani. Faceam exercitii asa(iti arat in program). Am luat in 3 luni jumate 10 kg de masa musculara.Am facut numai acasa.Eu faceam mai mult pentru fibra la biceps, chiar daca faceti pentru fibra adica din alea gen foc creste si bicepsul, adica fibra elimina grasimea si apa din muschi si devine mai conturat, bineinteles ca ai si pentru biceps special. Am fost la sala vreo 3 luni>o data 1 luna alta data peste 2 luni alta data peste 4 luni. este bine si la sala doar ca nu esti pe teren propriu, nu te deranjeaza nimeni faci ce vrei cum vrei.
Uite programul meu de acum, ceva asemanator ca n-am video pentru toate, e cam dificil sa-ti explic ca nu prea stiu, dar o sa vedem>Eu ma antrenam dupa ora 14.00. Deci nu stiu daca esti la scoala sau ce varsta ai, deci primul antrenament este foarte bine sa-l incepi dupa amiaza spre seara, si sa continui al 2 lea antremament in seara-noapte. Eu faceam dupa ora 14, 16 primul si al doilea pe la ora 20, 22, 00, 1, 2. UITE IDEEA CA SA O FACI BINE ESTE SA NU O COMPLICI CHESTIA CU MUSCHII, ESTE. DACA ASCULTI LA TOTI DISTRUSII(NU URASC DOAR CA EI NU AU DE UNDE SA STIE) SA FACI, SA SA NU FACI ASA, EVITA AIA....NU ESTE bine. CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE MINTEA, CE CREZI TU, CE SISTEM DE CREDINTA AI, ADICA DACA CREZI CA ESTE USOR SAU GREU. UITE PROGRAMUL SI O SA-TI MAI EXPLIC.INAINTE DE A INCEPE ANTRENAMENTRUL,DACA ESTI PLICTISIT,OBOSIT,NAI CHEF NU MAI FA NIMIC. TREBUIE SA TE MOTIVEZI,SA AI VOINTA, SA SIMTI CA EXPLODEZI DE NERABDARE, SA STII, SA FII SIGUR CA ESTI BUN, SI DEVII DIN CE IN CE MAI BUN.
Prima zi: SA TE INCALZESTI INAINTE DE A PUNE MANA PE HALTERE CA ASA ``INTRA`` BINE
1.INCEPE CU FLOTARI, FA CA 3-4 SERII CA SA TE INCALZESTI CU 10-20 REPETII, CATE POTI, SI TE SI MOTIVEZI, CAPETI VOINTA.

2.FA DUPA AMIAZA SPRE SEARA
Incepe cu 5 serii cate poti tu, incepe mai intati de la mare la mic adica faci prima oara 20 apoi 20 apoi mai obosesti apoi 10 cum poti tu.DECI FA CEL PUTIN LA INCEPUT 4 SERII POATE 6 CU 30-20-10 REPETITII
https://www.youtube.com/watch?v=vub3q-TACtg

3.TOT ASA 4-6 SERII CU ASTA https://www.youtube.com/watch?v=YAxMNHsxNeg
4.https://www.youtube.com/watch?v=EJzCVgtnRSk&list=PLBE6669F1D1F06277
LA INCEPUT ESTE BINE, POATE CATEVA ZILE-SAPTAMANI, CREDE-MA ESTE FOARTE BINE, SA INCEPI SA-TI ANTRENEZI CAT MAI MULT DIN CORP INTR-O ZI, CA O SA VEZI LA ALTI SAU PE NET CA ITI SPUN ASA CA INTRO ZI FACI BICEPS CU ABDOMEN ALTA ZI TRICEPS CU SPATE.ESTE FOARTE BINE ASA DAR TRB CAPATATA NISTE EXPERIENTA.

4.MAI FA DIN NOU PRIMELE EXERCITII CU BRATE. INTR-O ZI NU ESTE NECESAR SA BAGI SI SPATE SI ABOMEN SI BRATE...

5.FA TOT ASA 4- 5 SERII CU 10 REPETITI https://www.youtube.com/......tps?/watch
Cam asta ar fi la primul antrenament pe zi. Este de ajuns si 20 de minute, insa fa maxim 40. CEL MAI BINE FA 30.

-Seara-noaptea al 2 antrenamnt prima zi:
1. Flotari sau alergari pe loc, incalzeste bine,
2.Fa flotari
3.Mai fa primele 2 exercitii de biceps de mai sus plus asta, dar sa pui greutati mici si sa le faci cat poti tu de rapid, dar sa nu te prostesti la ele. Se numesc ciocane la sala, fale rapid.Fa 4-5 serii. https://www.youtube.com/watch?v=vub3q-TACtg&index=1&list=PL7B447BC9F1032134

4.FLOTARI CATEVA SERII, CA SA PREGATESTI PIEPTUL
5. UITE AICI UN PROGRAM PT PIEPT. IA CE POTI TU SA FACI DIN EL CA SA FACI SAU POTI URMARI VIDEO SI FACI EXERCITIILE LIVE.
https://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM

6.Fa tot din astea dar acum fale rapide pe ambele maini adica amblele maini jos apoi ridica, in videoul asta este 1 mana cate o mana. acum fale ambele deodata. Fale rapide la inceput, mai scazi viteza cand obosesti dupa ce faci mai multe serii.
https://www.youtube.com/watch?v=vub3q-TACtg&index=1&list=PL7B447BC9F1032134

7.Ia-ti halterele in mana tinele pe langa corp cum le tine ala la punctul 6 din video si acum balanseaza mainile infata si in spate, uite cam asa doar ca da-le mai in fata si mai in spate, fa-le la inceput rapide dar nu foarte dupa care mai obosesti fa o serie de 2-3 minute,fale pana obosesti dupa care mai fa o serie asa. ESTE SUPERB PENTRU GAT, UMERI, ESTE CEL MAI BUN PENTRU GAT CREDE-MA AM FACUT UN GAT SUPERB CU ASTA.
UITE CA SA INTELEGI PRINCIPUL FIZIC CUM AR TREBUI SA TE MISTI DOAR CA MAI RAPID MAI IN FATA SI MAI INSPATE SI TREBUIE SA STAI DREPT, SPATELE DREPT, PICIOARELE LA EGALITATE CAM TRB STAT LA TOATE EXERCITIILE. https://www.youtube.com/watch?v=IR6GRrxUSpA
SI ASA AI TERMINAT O ZI. O sa-ti mai scriu pentru restul de zile si alimentatie, iti scriu la ora aproape 2 noapte deci scuze,dar poti da FUNDA CU INCREDERE,ITI VOI SCRIE TOT LA INTREBAREA ASTA,DACA SUNT GRESELI ORTOGRAFICE NU TE INERVA,DUPA CUM VEZI TI-AM SCRIS MULT SI MA UIT SI LA UN FILM IN TIMP CE-TI SCRIU, SI NU STAU ACUM SA LE CORECTEZ SAU SA LE SCRIU MAI INCEPT CA SA LE SCRIU COREC. o sat-ti scriu restul. Aminteste-ti cel mai important lucru este mintea.O sa te invat cum sa te reprogramezi pe tine, sa reprogramezi subconstientul ca sa iti maresti masa sa copiezi din fizicul altuia care iti place, si cel mai important sa faci exercitii imaginare, daca nu ti-am scris inseamna ca n-am intrat in ziua respectiva pe net, dar trimite-mi mesaj ca sa imi aaduc aminte.

3 răspunsuri:
| SpiridusuCamatar explică (pentru kiri11):

Eu sincer nu prea cred in aceste "produse-minune" care iti dezvolta masa musculara peste noapte. Masa musculara eu stiu ca se dezvolta prin antrenament si o nutritie eficienta.
Apropo, ai testat acest produs tu personal? Doar intreb

| supremxxxoxo a răspuns:

Poate ti se pare ciudat, ca iti raspund la intrebare din propria experienta.