| George1998q5 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum as putea sa pun mai repede muschi pe mine? Sunt foarte slab sa zic impielitat sau ca sa inteleaga toata lumea la inaltimea de 1, 72 am 50 de kg si vreau sa pun si greutate pe mine nu doar mushci m-as bucura si sa fiu gras ca greutatea o pot controla la un anumit nivel dar nu o pot urca doar scadea daca am nevoie....Ps: orice raspuns e bine venit

Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

De ce sa faca cardio daca vrea sa puna masa musculara si e ectomorf? Unde e spatele, pieptul, umerii?
Asta e program:
Luni-Piept, abdomen
Marti-Spate
Miercuri-Picioare
Joi-Umeri, trapez
Vineri-Biceps, triceps, antebrat

Sau 4 zile pe saptamana pentru ca e incepator, biceps, triceps si umeri intr-o zi iar trapezul cu spatele.

Daca vrea masa musculara trebuie sa faca putine repetari cu greutati mari (6-10, maxim 12 repetari per serie). LA grupele mici 2-3 exercitii a cate 4 sau respectiv 3 serii iar la cele mari 4 exercitii a cate 4 serii. Chiar daca greutatile sunt mai mari, tot trebuie executat corect exercitiul. Cam atat de "completat"

Proteine 2-2, 5g /kg corp Carbo 5g/kg corp si Grasimi 1g/kg corp.
Poti intra pe oneden ca sa iti calculezi caloriile si macronutrientii.

9 răspunsuri:
| mayyapink a răspuns:

Deci,in primul rand trebuie sa ai grija la ce mananci...asta include:
-multe proteine(practic proteinele ajuta la construirea muschilor) exemple:branza,carne,oua,fasole,iaurt,lapte
-carbohidrati(astia iti dau energie) exemple:fainoase,fructe,legume,leguminoase
Pe partea de sport am cateva reguli:
-fa-ti un abonament la sala(gaseste una cu multe aparate de fitness,nu una de fite)
-fa-ti un program adaptat zilelor saptamanii exemplu:luni lucrezi brate,marti lucrezi picioare,miercuri faci cardio, joi zi libera, vineri lucrezi abdomen, sambata cardio, duminiva zi libera!
-ia-ti telefonul si castile la tine sa asculti muzica in timp ce lucrezi!
-daca esti cu un prieten nu stati la povesti(nu vii la sala sa povestesti despre ce a facut vecinu')
-i-a suplimente proteice(astea grabesc procesul de capatat muschi)
-lucreaza cate 4-5 seturi de exercitii a cate 15-20 de repetari
-lucreaza cu greutati mici(sa stii ca nu esti mai tare daca te fortezi si te scremi sa ridici haltere)important e sa lucrezi corect, nu sa te chinui singur doar sa te dai mare
-lucreaza maxim 2 ore!
Daca te tii de program o sa se vada rezultate

| Goldenboy97 a răspuns (pentru mayyapink):

Suplimentele proteice nu grabesc in niciun fel dezvoltarea musculara, ok? Ele doar suplimenteaza alimentatia. Este ca si cum ai manca o masa doar ca este concentrata sub forma de praf.
Maxim 45 minute!

| George1998q5 explică (pentru FitnessTrainer):

Am inceput sa fac sala de 2 saptamani si merg 5 zile pe saptamana si trebuie sa fac piept in fiecare zi deoarece sunt deficitar.imi este scos sternul in fata...

| George1998q5 explică (pentru FitnessTrainer):

Si stau in jur de o ora si 40 de minute

| FitnessTrainer a răspuns (pentru George1998q5):

Antreneaza-l de MAXIM 2 ori pe saptamana, si in zile departate (gen luni un antrenament si joi-vineri-al doilea). Nu se sta o ora si 40 de minute la sala laughing, mai ales pentru ca esti incepator. Incearca sa faci antrenamentul cat mai intens si stai doar 50 de minute. Antreneaza-te doar 4 zile pe saptamana.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru mayyapink):

De ce sa faca cardio daca vrea sa puna masa musculara si e ectomorf? Unde e spatele, pieptul, umerii?
Asta e program:
Luni-Piept, abdomen
Marti-Spate
Miercuri-Picioare
Joi-Umeri, trapez
Vineri-Biceps, triceps, antebrat

Sau 4 zile pe saptamana pentru ca e incepator, biceps, triceps si umeri intr-o zi iar trapezul cu spatele.

Daca vrea masa musculara trebuie sa faca putine repetari cu greutati mari (6-10, maxim 12 repetari per serie). LA grupele mici 2-3 exercitii a cate 4 sau respectiv 3 serii iar la cele mari 4 exercitii a cate 4 serii. Chiar daca greutatile sunt mai mari, tot trebuie executat corect exercitiul. Cam atat de "completat"

Proteine 2-2, 5g /kg corp Carbo 5g/kg corp si Grasimi 1g/kg corp.
Poti intra pe oneden ca sa iti calculezi caloriile si macronutrientii.

| mayyapink a răspuns:

Sorry ca m-am bagat, dar sunt fata si cam asta fac eu la sala laughing)

| CompactBianca a răspuns:

Buna! Sper sa te pot ajuta eu.Incearca sa mananci la fiecare masa alimente bogate in proteine :lapte,branza, carne, oua, fasole verde, linte si fa sport. happy

| Goldenboy97 a răspuns (pentru CompactBianca):

Pentru el este recomandat un consum mai mare de carbohidrati decat proteine.
Gen 60% carbohidrati 30% proteine, restul grasimi.

| CompactBianca a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ar trebui sa consumi la fiecare masa alimente bogate in proteine:carne,oua,lapte, branza, fasole verde, ciuperci, linte si sa faci sport. Sper ca ti-am fost de folos.