| Shrek32154 a întrebat:

Mi s-a spus ca daca dau cu pumnul in perete imi intaresc forta in pumn big grin As vrea sa stiu daca e adevarat. 16 ani. dau cu pumnul in pereti pana imi dau sangele. Pumnul se va intari si va capata o forta mai mare cand lovesc sau. se va diminua?

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cine ti-a spus asta e IDIOT COMPLET.

| anonimg a răspuns:

Poate ca ti se va diminua forta. Nu te lua dupa toti nebunii. Tu iti strici articulatiile si nervii. In loc sa ai o mana frumoasa -asa cum a creat-o Dumnezeu, tu vrei sa o strici. Daca vrei sa o intaresti, intareste-o prin munca, prin binefacere. Pumnul este folosit de nebuni si nu de intelepti.
"Celor ce manie pe Dumnezeu le merge bine, macar ca dumnezeul lor este in pumn." (Iov.12:6)
"La Dumnezeu este intelepciunea si puterea". (v.13)

| Holiday a răspuns:

Partial e real ce ai auzit, numai ca nu in perete trebuie sa dai, exista un, sa-i zicem aparat traditional de antrenament in karate, numit makiwara.

http://www.youtube.com/watch?v=7MkFSo9rFY8

Exista multe tipuri de makiwara, mai elastice, mai rigide si cu diferite materiale pe zona de contact, in functie de forta si experienta practicantului.
Mai multe tutoriale gasesti pe net.

| Bybanu a răspuns:

Pacat ca ai 16 ani si nu gandesti. Ti se pare normal sa dai cu pumnul in perete?

Fa box, da cu pumni intr-un sac de box! Acolo iti vei capata forta mare in pumn!

Daca vrei, fa ce ti-a zis ala si rupeti degetele si apoi sa vezi ce pumn tare o sa ai... de la ghipswinking

| Skilline2012 a răspuns:

Nu fii prost, nu te lua dupa toti retardatii, nu asa se intaresc pumnii. Pumnii ii intaresti prin flotari pe pumni si cam atat. Fa zilnic 30 flotari pe pumni sau cat poti tu si vei vedea ca vei ajunge sa dai cu pumnul incat sa pice varul de pe perete. Crede-ma, am facut Ninjutsu si asa am capatat niste pumni de fier, nu, nu ma laud. Bafta.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Doar iti distrugi articulatiile... vrei forta in pumn si incheieturi? Flotari in pumn.

| ๔єภเร1923๔єภเร a răspuns:

Iti creste si forta si p ula.

| Stallone a răspuns:

Da

| Piticutza16Ioana a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Daca ai incerca ti-ai rupe mana.

| Donarar a răspuns:

Iti vei rupe detegetel pama mea. trebuie sa dai pana simti tu ca nu mai poti