| neamtzzu a întrebat:

Mi s-a spus ca daca imi fac dimineata shake cu ou lapte banane si mananc bine ...ma antrenez bine, dorm bine. Asa zisul shake bate GFX, pareri?!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Oua + lapte = absorbtie lenta
gfx = absorbtie rapida

E ca si cum compari vapoare cu avioane, fiecare se deplaseaza pe ceva "diferit".

Si ouale crude au o enzima numita "avidina" care impiedica absorbtia proteinelor, deci EXCLUS.

nu e mai simplu sa-ti faci o friptura?

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Decat gfx? depinde. nici oul nici laptele nu au absorbtie rapida la proteina continuta. aici pierzi in fata gfx-ului. cat despre calitatea lor ca proteina cu absorbtie lenta, genial dimineata la micul dejun si seara inainte de culcare. ramane 1 problema. dupa un antrenament e slab rau. corpul tau are nevoie de supliment care sa intre in organism in 30 de minute maxim...si ala abia in 2 ore isi face efectul. dar spre deosebire de carbo din gfx care sunt 50% zahar, e mult mai bun

| Maxxie a răspuns:

Da este foarte bun mai ales ca este 100% natural nu hormoni si toate chimicalele si pe deasupra neatestate medical parerea mea e sa o ti asa cam 2-3 luni si sa faci sport, nu neaparat sa tragi la sala si o sa te simti foarte bine si o sa cresti in musculatura, nimic nu se compara cu proteinele care le iei natural din alimente.

| NDC12 a răspuns (pentru Maxxie):

Te rog sa imi spui si mie de ce ce sa bea ouale crude?

Vreau o explicatie buna pentru intrebarea de ce sunt mai bune ouale crude in afara ca te poti alege cu vreo boala din cauza lor?

| Maxxie a răspuns (pentru NDC12):

Ouale crude au foarte mult calciu si un aminoacid foarte puternic nu stiu exact cum se numeste dar stiu ca odata fiert oul sau prajit pierde acest aminoacid, de asta se face oul crud. Apropo pui un pic de nesquick in milk-shake-ul tau si nici nu o sa simti oul!

| NDC12 a răspuns (pentru Maxxie):

Probabil ca ai dreptate, nu stiu si nici nu ma documentez in legatura cu asta pentru ca in niciun caz nu am de gand sa consum oua crude, in legatura cu "nici nu o sa simti oul daca mai adaugi nesquick, o banana, etc " ideea e ca nu gustul e problema, ci alta, nu iti spun aici ca e mult de explicat dar iti dau cateva link-uri.

http://www.sfatulmedicului.ro/......rude_44788 ( aici e destul daca citesti primul comentariu ).

Si acum un link unde sunt oameni care stiu cat de cat ce vorbesc : http://www.culturism.ro/forum/alimentatie/oua-crude.html

Si inca un site in care iti explica cate ceva despre salmonella : http://www.cdt-babes.ro/......onella.php

Intr-un final daca bei ouale crude sau daca le mananci preparate ouale crude nu te ajuta cu absolut nimic din contra, iti pot face rau.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Maxxie):

Hormoni si chimicale netestate? esti atat de pe langa incat orbitezi pe langa subiect. in rest e ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maxxie):

Daca bei oua crude => esti un copil mic.

Ouale crude au o enzima ( avidina ) care impiedica absorbtia proteinelor.

Si de ce sa o tina cam "2-3 luni" si nu "2-3 ani sau chiar 10 ani".

Mai documenteaza-te inainte sa recomanzi prostii.

p.s. : si oul are calciu NESEMNIFICATIV