| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu sa inot, ma ajuta cineva cu sfaturi?

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

E... nu e tocmai usor...trebuie sa ai un pic de curaj si sa nu intri in panica; apoi depinde si de varsta pe care o ai: cand esti mai mic ai si un pic de doza de nebunie, nu prea constientizezi multe si inveti mai usor; cand esti mai mare lucrurile stau altfel. Bine = mai intai iti iei un colac pe masura si intri in apa usor, dai din picioare lent asemenea scafandrilor dar foloseste si mainile; apoi incetul cu incetul exerseaza miscarile bratelor astfel incat capul sa-ti ramana la suprafata; Nu intra in apa mai mare decat statura ta fiindca o sa obosesti la un moment dat si sa ai un punct de sprijin la picioarela o adica;... dupa o perioada poti lua vesta de salvare si la fel usor-usor intri in apa si mai ca te ajuti de picioare mai ca nu dai din maini si din picioare astfel incat sa-ti mentii capul si 1/3 din trup la suprafata... iar cand consideri tuu...renunta la tot si da-i bataie in apa la o scaldatoare buna. Eu am invatat sa inot legata cu funia de barca intr-o apa curgatoare si nu mi-a fost tocmai usor. Ma puneau sa inot in amonte nu in aval...asa ca de disperare sa nu ma duc la fund am dat din maini si din picioare pana n-am mai putut.

31 răspunsuri:
| aurash_3713 a răspuns:

Frate nici eu nu stiam sa inot, dar am luat niste sticle si le-am bagat in pantaloni si am facut baie circa 3 saptamani cu sticlele sI dupa aia usor usor mi-am dat drumuL la inot big grin. Si asa am inotat prima oara.