| sodobar a întrebat:

Recomandati-mi si mie un supliment bun, fac sala de ceva timp, am facut progrese chiar daca am facut pauze. As vrea sa ma ingras vreo 5 kg, ce sa iau? Sa coste pana in 50-60 de lei dar sa fie si de calitate. Ma gandeam la arginina sau creatina iar proteine la banii astia nu gasesc, doar foarte slabe si nu doresc asa ceva happy

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep pentru ca pui foarte gresit problema.

In primul si PRIMUL rand trebuie sa stii ca totul difera de la persoana la persoana... nu ai dat detalii despre tine. Ce progrese ai facut? Cat ai crescut in greutate de cand te-ai apucat de sala? Ai stagnat acum de ti s-a pus asa rau pata pe suplimente?

Ala a fost "primul si primul rand" acum in primul rand, ca sa cresti in masa musculara ai nevoie in primul rand de un aport proteic ridicat, cca 1.5g de proteina pentru fiecare kilogram de corp.Asta inseamna ca daca ai 70 de kile ai nevoie de aproximativ 140grame de proteina in fiecare zi. Un ou are 5grame, 100g de iaurt vreo 3grame, 100g de piept de pui vreo 20 grame... asta asa ca sa iti faci rapid o idee. Iar pe langa proteine, ai nevoie sa consumi mai multe calorii decat arzi. Corpul tau arde calorii non stop. Daca ai sta in pat toata ziua ai arde undeva in jur de 1500kcal pe zi. Mergand la scoala serviciu, miscandu-te mai adaugi inca vreo 500-600... daca mai faci si sport se mai adauga inca 500-600 asta inseamna un total de 2500dekcal pe zi. Tu trebuie sa mananci mai mult de atat ca sa cresti in masa musculara.

Atat cu teoria, daca stagnezi si observi ca nu mai cresti in primul rand trebuie sa te uiti sa vezi care este motivul, unde ai un deficit? La calorii sau la proteine.

Cel mai des deficitul este la proteine, daca este relativ usor ca consumi zilnic 3000kcal, nu este la fel de simplu sa consumi si 140g de proteina pe zi. De aceea trebuie suplimentata dieta cu un concentrat proteic.

Arginina si creatina sunt niste aminoacizi, care te ajuta sa iti maresti performanta sportiva, dar nu vei creste in masa musculara, daca nu ii asiugri corpului suficiente proteina si calorii. Deci le-ai lua degeaba.

Parerea mea este ca daca esti cu bugetul restrans, si nu ai bani de un concentrat proteic bun (cca 150RON/luna) tine-ti banii si incearca sa mananci mai mult. Mai adauga o friptura in plus pe zi pentru inceput, 1-2 oua dimineata pe langa ce mai mananci tu si vezi cum te simti. Oricum procesul de crestere in masa musculara este destul de lent si nu se observa foarte usor.

Daca vrei sa vorbim mai multe da-mi un mesaj privat.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Nickname1890):

Revenind ce ce am zis ca pui gresit problema... pentru ca de baza nu este"ce sa iau ca sa cresc" ci "ce trebuie sa mananc si cum trebuie sa ma antrenez ca sa cresc"

Nu am discutat pe partea de antrenamente unde daca nu te antrenezi cum trebuie, degeaba mananci, pentru ca vei pune grasime, nu masa musculara. Discutam mai multe in privat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cu 50-60 lei ia-ti mâncare cartofi orez paste branzica ouă si niste carnita happy Mâncarea e baza investește în ea.