| Selea_Myhai_1991 a întrebat:

Sal,daca ridici greutati iti poate crapa muschiul? Daca da, el se reface in timp sau trebuie sa merg la doctor?

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Poti face intindere sau ruptura musculara. Tratamentul de baza este repaosul muschiului afectat, in cazul in care il fortezi cat e afectat se poate agrava. Poti merge si la medic, exista anumite proceduri medicale care grabesc refacerea muschiului afectat.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai daca te umfli in pene happy

| FitnessTrainer a răspuns:

Wtf. Daca te referi la un antrenament "normal" de sala sau orice alt sport cu greutati, nu, nu-ti face probleme.

| Mariusis a răspuns:

Da,se poate crapa(rupe este un termen mai corect). Muschiul de obicei se rupe daca il suprasoliciti.Pentru a preveni asta iti recomand sa faci o incalzire la inceput, asta previne foarte bine rupturi, intinderi si febra musculara.

| StanAlin a răspuns:

Vrei sa incerci sa ridici trenuri? laughing
Nu are cum sa crape, se poate rupe. Faci o pauza ca sa isi revina. In schimb daca muschiul creste rapid pot sa apara vergeturile, poate la acelea te refereai, cam 40% din sportivi au vergeturi.