| Anonymus3000 a întrebat:

Eu alerg si tot alerg sa ma antrenez ca sa fiu mai rapid si respir cum trebuie adica inspir pe nas si expir pe gura si dupa 3 min deja incep sa obosesc ce nu fac bine? De ce obosesc? Dau funda
PS: Nu vreau raspunsuri tampite, jignitoarea, nefolositoare etc

Răspuns Câştigător
| lumeamea a răspuns:

Nu ne putem lucra corpul fara o respiratie corecta. Respiratia este cheia unui exercitiu reusit, pentru ca lucram, nu obosim, ne mentinem ritmul si suntem siguri ca impactul efortului fizic asupra organismului nostru este maxim. Asa ca, trebuie sa invatam cum sa respiram corect atunci cand depunem efort fizic.

Cateva sfaturi utile:

1. In timp ce faceti exercitii fizice, indiferent de tipul acestora, este bine sa stii ca exista doua momente cheie in respiratie – atunci cand inspiri si cand expiri! Fii constient cat de important este sa expiri si sa inspiri, de vreme ce musculatura se contracta si se relaxeaza in aceste momente.

2. Nu respira pe gura. Multi oameni, in timpul efortului fizic, fac greseala de a inspira pe gura si nu pe nas. In primul rand, respirand pe nas ne protejam plamanii de impuritati. In al doilea rand, si nu foarte multi dintre noi stim asta, respirand corect, adica inhaland aer pe nas si nu pe gura, mentinem la nivel optim concentratia de oxigen si dioxid de carbon din sangele nostru. Daca respiram pe gura, de regula inhalam si exhalam aerul foarte repede. Asta inseamna ca, daca emanam mult prea repede dioxidul de carbon, atunci arterele si vasele care ne transporta sangele in celulele corpului se contracta iar oxigenul nu ajunge destul de repede in tot corpul. Astfel, creierul nu se mai oxigeneaza asa cum ar trebui. De aceea, devenim mai tensionati, mai nervosi si chiar mai tristi. In timpul unui efort fizic sustinut, insa, obosim mai repede si riscam chiar sa ne accidentam.

3. Pentru ca ne dorim de la efortul fizic sustinut sa ardem si calorii, dar sa ne pastram in acelasi timp tonusul si buna dispozitie este esential sa nu ramanem niciodata fara aer. Ce inseamna asta? In timpul unui exercitiu fizic, este recomandat sa inspiram si sa expiram numai pe nas. De asemenea, daca simtim ca nu mai putem, sa ne oprim, sa respiram de cateva ori profund si ritmat, sa ne luam pulsul si sa ne linistim!

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu am nimic cu tine, insa vad ca pui niste intrebari extrem de prostesti.Iti mai zic o data,tu vrei sa inveti sport pe internet, stand pe scaun si intreband alte persoane? Du'te si alearga, exerseaza si vei reusi.Asa daca stai pe net si intrebi oamenii normal ca, cand te mai duci sa alergi obosesti. Dupa parerea mea obosesti din cauza ca esti un mameluc, un fatalau si un lenes.

| Anonymus3000 explică:

@stelistu50 cred ca am mentionat ca nu vreau raspunsuri nefolositoare si tampite

| AndradaNicoletaRaluca a răspuns:

Pai nu esti obisnuit cu conditia fizicawinkingFa in fiecare zi miscare si cand obosesti chiar atunci sa tragi mai tare de tinewinking:*

| ILied a răspuns:

In primul rand ca sa alergi mai rapid trebuie sa alergi pe varfuri si sa fi atenta la drum, ca sa nu cazi in vreo groapa.
Ca sa nu obosesti poti alerga din ce in ce mai incet pana te prind ceilalti si apoi sa alergi mai rapid ca sa-i intreci.
Respira cum poti, cum simti, nu neaparat cum zic ceilalti pentru ca ei asa simt ca trebuie sa respire. Tu respiri cum vrei. Ideea e sa nu racesti asa in mijlocu' verii.
Pentru a alerga mai rapid e un aparat de alergat. Te pui pe el si setezi viteza. Tot marind-o te faci mai rapid/a.

| strategicul9 a răspuns:

Eu am facut ciclism si alergam cum puteam la inceput si din ce ince prin antrenamente sunt cel mai rapid am luat locul 1 de nenumarate ori succes si voua!