| ashmeker a întrebat:

scuzati categoria nu am stiut la ce sa o pun deci am o problem joc footbal si am fost pus titular fundas dreapta dar am o problema cand mi se paseaza mingea ma pierd si dau pase gresite de facut nu ma fac atacanti la asta sunt bun cum sa fac sa dau pase bune?

6 răspunsuri:
| devilmilan a răspuns:

Asta pentru ca nu esti stapan pe sine. Am jucat fundas dreapta,mijlocas dreapta,atacant toate au fost ok pentru mine,am jucat mijlocas la inchidere,aici pot sa spun ca e o amintire oribila,ma speriam la fel ca tine cand vedeam adversarul venind. Fa mult antrenament, rezistenta si mult joc cu mingea, singur, cu prietenii, la antrenamente. Si apropo daca joci in judeteana incearca sa fugi cat mai repede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Antrenament, iar antrenament si pe urma inca un pic de antrenament

| Trebla a răspuns:

Deci nu e vorba numai de antrenament ( desigur si el are un rol important in imbunatatirea jocului) dar trebuie sa ramai calm pentru ca daca dai gresit nu te omoara nimeni, daca joci la scoala intr-o pauza de exemplu nu ai de ce sa te pierzi. Daca joci un meci adevarat cu spectatori si arbitru etc. atunci desigur ca in primul meci vei avea putine emotii dar apoi le vei depasi incet sau repede, depinde de tine. Si eu fac fotbal (si nu doar pentru ca imi place sa joc, fac serios), am o gramada de premii si sincer doar primul meci a fost mai greu.
Deci, tine minte cand primesti mingea tine capul sus, uita-te in teren, niciodata sa nu stai cu privirea in pamant. Si apropo, tu fiind fundas dreapta cand primesti pase da cu portarul ca sa desfaci jocul. Si nu-ti fie frica de minge.

| Trebla a răspuns:

In legatura cu,, cum sa fac sa dau pase bune" asta depinde doar de tine si de efortul si antrenamentul pe care il depui.
Te poti antrena si acasa de exemplu iei o minge si iti pui niste sticle in pozitie verticala la distanta de 5 metri, pentru inceput. Apoi lovesti mingile si cand vezi ca iti reuseste de munti la 10 metri distanta.Si tot asa maresti distanta...

| vali123456575 a răspuns:

Salut si eu joc fotbal si eu cand eram mai mic aveam aceleasi probleme ca si tine deci in ainte de meci co fro 10min ma gadeam tot timpul Cristiano Ronaldo la Tanase la fazle lor cum de urca si trece de adversari fara problme uneori si ma tot gadeam inainte de meci pana la urma am incercat si eu si mai prindeam cate unu mai zlab decat mine si treceam si tot asa meci dupa meci pana am prins curaji asa trebuie sa faci si tu normal ca mai pierdeam mingea dar mai dadeam si drumu la faze asa trebuie sa faci si tu sa ai incredere in tine ca nu te omoara nimeni daca pierzi mingea

| rougeMircea a răspuns:

Deci fii calm.Nu te agita.Anteneaza-te si uita-te la minge plaseaza piciorul pe minge si da incotr-o vrei.
Vei vedea ca va fi mai bine!