| Ionutz_Ionut_1989 a întrebat:

Salu TPU am si eu o problema vreau sa fac muschi. mam saturat ca toti sa rada de mine din clasa ca sunt slab si alte lucruri vreau sa le arat ca sau inselat.AM varsta de 15 ani iar sala este departe de mine si vreau sa imi spuneti niste metode de a face muschi fara sa-mi afecteze cresterea.Dau funda

Răspuns Câştigător
| Cronic a răspuns:

Salut! Pai daca nu poti ajunge la sala poti face acasa flotari, abdomene, tractiuni daca ai unde, dar ar fi bine daca ai ajunge de 2 ori pe saptamana la sala daca zici ca e asa departe de tine...

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ca sa bati pe cineva nu trebuie neaparat sa fii puternic. Tampla http://upload.wikimedia.org/......29.svg.png ochii, gatul, ceafa http://www.herbalshop.com/images/acu_img/accu_10_2.jpg si punctul asta http://mtnspirit.files.wordpress.com/2009/08/arm-pressure-points.jpg sunt cateva locuri sensibile la durere.

| ywar a răspuns:

Mai bine ai face muschi la cap ma, nu la maini care pe urma se vor inmuia cand imbatranesti. Ma prosti sunteti!

| Ionutz_Ionut_1989 explică (pentru ywar):

La cap am sufucienti vreau sa am si la fizic

| ywar a răspuns:

Copilul asta pe care tu il crezi frustrat - a facut o facultate grea, e trecut de o anumita varsta - bine peste 30 de ani - tu, esti un putoi cu ochi si are niste responsabilitati la nivel inalt. Asa ca du-te la sala, fa-ti muschii ia intaritoare din alea pentru musculatura si la cap - asa cum esti si acum - vei fi gooooool! Putoi ca tine mananc pe paine in fiecare zi, de abia scapati de pe bancile scolii. Lasa-ma cu atitudinile astea de barbatel cu pilozitate la putulica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ywar):

Am terminat Politehnica ( Automatica si Calculatoare in 2010 ), deci da, abia sunt iesit de pe bancile scolii sad

Si nu trebuie sa-mi "fac" muschi, am deja.

Tu probabil promovezi cocalarii care baga shaorma, nu?

Ce e rau ca vrea sa faca muschi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ywar):

Deci domnul "facultate grea", ce facultate ai facut atat de grea de nu ai timp sa-ti antrenezi corpul?

"mens sana corpo resana" se aplica si in cazul tau, in caz ca nu stiai happy

Sau chiar esti un COPIL frustrat, chiar daca ai peste 30 de ani? sad

| ywar a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma baiatule, tu nu ai de lucru acasa? Ai facut o pasiune din a provoca pe site? Si da imi dovedesti ca esti semianalfabet pentru ca aforismul latin la care tu faci apel este scris din amintirile tale vagi de cand ai ramas repetent la latina... nu exista "resana" baiatule! Sana este iaurtul pe care il bei tu din cand in cand - cand nu bei alte prostii. Spre stiinta ta este "mens sana in corpore sano" - dar latina ta este moarta in cotet, ca si limba de altfel.
Stai pe creanga ta cu latina si alte chestii de cultura generala ca daca te iau la bani marunti cu ce ai citit si ce piese de teatru ai vazut o sa imi reciti din discoteca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ywar):

Am facut o pasiune din a-i provoca pe toti care au "idei preconcepute", de genul "daca lucrezi muschi, nu te duce capul" sau invers ( daca esti inteligent, trebuie neaparat sa arati prost - gras sau firav ).

Si da, latina am facut doar pe clasa a 9-a, dar in loc sa citesti exact ce am scris ( ca un laudarost fara niciun "background" ce esti ), ai fi putut sa INTELEGI ce vreau sa zic ( dar te depaseste cu mult ).

"ca daca te iau la bani marunti cu ce ai citit" cand vrei tu, am fost olimpic national la informatica in 2003 ( la Focsani ) si in 2004 ( la Buzau ), am un premiul 3 si o mentiune pe tara si acum lucrez la multinationala de IT ( programator senior ).

Si pot sa fac flotari si tractiuni intr-o mana la 90 kg, cu toate ca am scoala ( spre deosebire de tine, nu mi-a placut shaorma atat de mult sad ).

Dar... pentru tine, nu e mai bine sa stai la TV cu o bere si o shaorma? Ca aparent, asta te defineste cel mai bine happy

| ywar a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ma rog de unde ideea cu shaorma? Debitezi prostii! De unde stii tu cum arat? Poate sunt unul care a facut sport are 2 m si ma uit de sus la tine. Nu ai de unde sa stii. Dar tu ai aroganta asta pentru ca aia la multinationala te platesc bine si cand un putoi ca tine are 4000, 5000 lei (nejustificat, de altfel) se crede cel putin zeu. Altii muncesc pe santier si isi bat capul cu oamenii (munca cu oamenii e grea, daca nu stiai) in timp ce tu stai cu castile pe urechi intr-o cladire de sticla la caldurica ca sa nu racesti la... inteligenta. Aparent, tot aparent! cred ca esti asa gol pe dinauntru incat nu legi 2 fraze coerente. Nu am ce discuta cu tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ywar):

Nici eu nu am ce discuta cu un asemenea frustrat.

p.s. : 4000-5000 de lei aveam in 2011, de atunci am mai progresat, nu stagnez ca aia de pe santier.

"nejustificat, de altfel', frustrat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alearga! Alearga mult! Iti dezvolti muschii de la picioare, ceea ce este mult mai atragator decat muschii de la maini.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Muschii de la picioare se dezvolta cu genuflexiuni cu o haltera incarcata cu discuri pe umeri.

Nu cu un exercitiu CARDIO gen alergat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Alergatul este unul dintre cele mai populare sporturi individuale care iti dezvolta atat musculatura picioarelor cat si forta cardiovasculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, cand dezvolti "forta cardiovasculara" PIERZI din musculatura.

De-aia culturistii EVITA sa alerge in perioada de masa musculara si alearga DOAR in perioada de definire.

Fa si tu diferenta dintre exercitii de forta si exercitii tip cardio.

| Inspiration a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine, merci de informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveai 18 ani mai ziceam dar asa la 15 ani cum ai vrea sa arati ca Arnold? ma intreb cum ai vrea sa fii, ca nici macar nu ai spatele format, inaltimea, nimic. cam idioti si aia, dar si tu ca te iei dupa ei.

| alialinu75 a răspuns:

Poti sa faci muschii si acasa cu exerciti speciale. poti sa cauti pe net exerciti sau poti sa te uiti pe youtube