| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Aikidō este o arta martiala utila pentru a invata tehnici de autoaparare?
Imi puteti descrie cateva tehnici Aikidō de baza pentru autoaparare?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Găsești pe You Tube.

| Brizbriz a răspuns:

1. kinda... aikido se bazeaza in principal pe inertia si atacurile adversarului, deci un adversar static si bine infipt in picioare poate sa iti rada in nas cu aikido-u' tau cu tot
vrei o solutie eficienta de auto-aparare, incearca krav maga
2. motto suna asa: "cel care loveste e un om nefericit, iar eu oricum sunt intangibil", principiul de baza suna asa: prin corpul meu, prin centru de greutate trece o linie verticala in jurul caruia se invarte universul, iar orice atac, il invart in jurul liniei aleia in loc sa ma loveasca pe mine, de aici, in general aikido se bazeaza pe deflectarea si intoarcerea adversarului, timp in care ii pui piedica, il faci confuz rau, chiar ii dai o inertie in plus sa se duca cu moaca in perete, etc.
oricum, e PLIN Youtube

| Werrich a răspuns:

Gata, te-ai plictisit de Krav Maga sau iei toate artele martiale la rand?

| wildthing a răspuns:

Aikido e o gluma.

| Strwberrs a răspuns:

Ukemi

| Gychk a răspuns:

Este ceva fara sens