| Gaby3891 a întrebat:

Am 1.72m si 60kg. Fac sala de aproximativ 1 an si ceva, de vreo 9luni am bagat suplimentul XMass. Cand m-am apucat de sala aveam 52kg. Acum mi-am luat Animal Pump si as vrea sa stiu mai multe detalii in legatura cu alimentatia. Eu merg la antrenament in general pe la ora 3-4 sau seara pe la 7-8. Am vazut ca pe cutie scrie sa il iau pe stomacul gol cu 30-45min inainte de antrenament. Daca eu la 2 vin de la scoala si pe la 3-4 merg la sala cand ar trebui sa mananc? Am cele 4-5mese pe zi (putin mai slab dimineata ca sunt cu scoala si nu prea am un meniu prea bogat).
As vrea sa stiu cand ar trebui sa mananc si cand trebuie sa merg la sala.
Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Zi exact ce mananci acum intr-o zi cu antrenament si intr-o zi fara antrenament.

| Gaby3891 explică (pentru Cosmin86):

Nu prea am facut diferenta asa mare intre o zi cu antrenament si fara ..in general mananc destul de bine dar cum am spus mai putin dimineata. Dimineata mananc cate 2sandwich-uri cu muschi,branza si rosii, iar la scoala tot un sandwich si cate ceva mai dulce. Acasa de obicei mananc carne de pui, de porc dar si in diferite sortimente (chiftele, snitele, in tigaie, la cuptor ..de pinde ),de fel cum sunt cu mama acasa mai mananc si ciorbe dar in general mazare cu carne de porc,fasole tot cu carne de porc,supa cu pui,sarmale,mai mananc paste cu carne de porc,orez cu pui sau porc,fructe in general banane,iaurturi, oua, lactate, peste. Nu am stabilit la fiecare masa cum mananc dar de obicei cam asta ar fi manancarea care o mananc in general. Dimineata stiu ca e cea mai importanta masa dar nu prea am posibilitatea sa mananc atat de mult, la fel si la scoala.
Oricum inca sunt la inceput mai am pana imi voi fixa toate notiunile si alimentatia corecta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gaby3891):

"Dimineata stiu ca e cea mai importanta masa" nu chiar, pentru noi care facem sala, masa de dupa antrenament e cea mai importanta.

Pe locul 2 este masa pre-antrenament.

Abia pe locul 3 e micul dejun.

| express11 a răspuns:

Esti varza.te ingras din cauza suplimentelor.la varsta ta nu trebuie sa iei nimic,. doar alimentatie.o sa vezi tu mai tarziu cu ficatul...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mananci, stai 30 min, iei pre workoutu, mai stai 30 min si pleci la sala

| Lothar a răspuns:

Dimineata si dupa antrenament ar trebui sa mananci cel mai mult
Nu ti trebuie suplimente, in loc sa dai o gramada de bani pe alea mai bine ia ti mancare buna:
Pastele de exemplu ingrasa, iaurtul grecesc e o sursa buna de proteine, ouale, peste, piept de pui, de curcan, orez, bananele s bune si alea
Dupa antrenament bagi niste carbo simpli, mananci cu juma de ora inainte de antrenament si cu 5-10 minute dupa
Am fost in situatia ta daca vrei sa ti dau mai multe sfaturi da mi un id mess sau ce ai tu

| Gaby3891 explică (pentru Lothar):

Dimineata stiu dar ma incurca foarte mult scoala, in general mananc cam tot ce ai mentionat mai sus in afara de pieptul de curcan, ala foarte rar ..pai uite id-ul meu cata_cool_vl si vorbim pe mess.