| Valentin_Daniel_1992 a întrebat:

am 1 luna la dispozitie incepand de astazi sa imi imbunatatesc viteza de alergare pe distanta de 50 m! in prezent ies undeva la 6, 5 6,4. Am inceput alergarea cu greutati! Orice sfat este binevenit! multumesc! as vrea sa ajung undeva la 6, 0 sau 6, 1 pe 50 m

3 răspunsuri:
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Incearca sa te antrenezi pentru 100-150 de metri. In acest fel cand va trebui sa alergi 50 de metri iti va parea un fleac. De asemenea concentreza-te pe:
1. start (la start poti pierde sau castiga cateva sutimi bune)
2. final(incepi incetinirea dupa linia de sosire)- multi incep sa reduca viteza cu 1-2 m inaintea liniei de sosire

| Maleok a răspuns:

Bagat greutati la picioare, inceope cu cate 500-1000 grame, cross! E eficienta!

| SanXRD a răspuns:

Fă multe scări, cu greutăți de 1kg, și sprinturi în pantă cu o înclinație de peste 35-40 tot cu greutăți. Încearcă,vei vedea că va fi destul de util.Să ști că și adidașii contează mult,poți purta ceva cu așa numitul,, air-soft" sau ceva de genul. Încearcă, la mine a dat roade, dar trebuie să tragi tare, baftă la antrenament!