| Lu_Cosmin_1999 a întrebat:

Salut, am 16 ani 165-170 cm si cam 50-55 kg sau 60 chiar nu stiu... si vrea sa ma apuc de sala si sa iau proteine (de la big protein sau whey gold) niste sfaturi? daca as lua numai 2 -3 zile creatina are ceva?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ia 1-2 ani creatina, ce sa faci cu 1-2 zile?

Si de unde stii ca ai nevoie de proteine?

La greutatea ta, cred ca lipsesc CARBOHIDRATII mai degraba decatr proteinele.

Sau tu vrei sa cumperi haotic, fara sa stii ce-ti trebuie?

| Lu_Cosmin_1999 explică (pentru Cosmin86):

Asa si ce sa iau pentru carbohidrati?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lu_Cosmin_1999):

Cartofi, orez, mazare, linte, naut, paste fainoase, paine integrala, fulgi de ovaz ( sau cereale in general ).

| SiLaS a răspuns:

In primul rand de ce sa iei 2-3 zile? Efectul este 0 nu stiu ce este in capul tau.Iar in al doilea rand tu esti inca un copil si esti in crestere, din punctul meu de vedere nu ai nevoie de suplimente si nici de sala.

| Syndre a răspuns:

N-ai nevoie de proteine, ai nevoie de o dietă sănătoasă și diversificată.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Syndre):

Fara proteine? adica vrei sa manance doar fructe?

| Syndre a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am referit fără suplimente, pe care el le-a numit "proteine". E logic că nu are cum să aibă o dietă sănătoasă și diversificată fără proteine.