| GanderMan a întrebat:

Salut,am 16 ani jumatate si vreau sa ma apuc de sala luna asta sau cealalta.Vreau sa va spun ca sunt ectomorf(pentru cine cunoaste),adica nu iau in greutate prea usor,nu pun pe mine repede ci pun greu e ca si cum as fi gras si vreau sa slabesc.

Oricum eu vreau sa ma ajutati cu un program. vreau sa lucrez toti muschii de la picioare pana la cap.

Date care v-ar ajuta : 1, 80 - 1, 84m,63 KG

Si as mai vrea unele detalii cum ar fi cat timp sa stau pe zi in sala,daca se merita sa-mi cumpar proteine din prima,si daca da ce proteine?(nu prea scumpe,dar nici ieftine ca sa fie proaste)

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, cand voi vedea cel mai detaliat raspuns si bine explicat voi acorda fundita.

Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

Nu mai bea apa minerala. Suc de fructe natural (fara zahar) sau apa.
Program :
Luni-Piept, abdomen
Marti-Spate
Miercuri-Pauza
Joi-Picioare
Vineri-umeri, brate.

Daca zici ca pui greu incearca sa mananci in jur de 140g proteine, 320g carbo si vreo 65 g de grasimi.
La sala stai intre 40min-1 ora. Incerci sa faci antrenamentul cat mai intens, ca sa nu depasesti o ora.

Suplimente proteice eu zic sa nu-ti iei "din prima", sa te obisnuiesti putin cu alimentatia vreo luna doua, apoi poti sa iei.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand nu cred ca esti ectomorf, doar nu stii sa mananci.

Ce mananci intr-o zi normala?

| GanderMan explică (pentru Cosmin86):

Pai mananc mancare normala,adica cartofi,carne(multa carne de porc),ciorba-supa, fructe, legume, oua(omleta si doar albusul la ochiuri), beao doar apa minerala sau suc natural.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GanderMan):

Zi ce-ai mancat ieri ( exemplu : la 7:30 : 6 oua + 10 felii de muschi afumat, la 9:30 : friptura cu orez, etc. ) si in ce cantitati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GanderMan):

Deci nu esti in stare, nu? Sa zici ce mananci...

Si ce inseamna la tine "multa carne de porc"? La mine inseamna vreo 8 fripturi intr-o zi.

| spy2o a răspuns:

Esti slab tare...Si eu tot greu ma ingras, dar vara cand fac efort intens mananc mai mult si pun masa musculara pe mine. Diferentele sunt vizibile cu ochiul liber.Cred ca asta e cea mai populara:http://www.universalnutrition.ro/suplimente/vitamine-minerale/daily-formula

| Exaizo a răspuns:

La cat de slab esti, mai bine nu lua proteine ca iti faci rau.