| RazvanRzv a întrebat:

Am 17 ani, 190 cm si 85 kg. M-am apucat de sala de 1 luna si 2 saptamani. Mi-a facut un prieten un program pentru cresterea masei musculare, dar nu prea simt o pompare a muschilor. As dori sa imi dati niste sfaturi(numar seturi si repetari) sau chiar un program... Multumesc anticipat... cine are cel mai bun raspuns are funda!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu simti pompare din diferite motive nu neaparat programul. pot sa fie greutatile prea mici, sa faci exercitiile incorect/incomplet, sa nu dormi indeajuns si sa fii obosit la sala, sa nu mananci cum trebuie. inlatura toate astea din lista si daca tot ai probleme e de la program sau de la exercitii (sunt tipuri care nu le simti, desi altii s-au facut munti din ele, difera de la corp la corp). eu fac luni umeri+ triceps, marti picioare, joi piept+ biceps si vineri spate. abdomene din 2 in 2 zile, trapezul la spate si lombari in celelalte zile in afara de abdomene. 5 serii primul aparat (de ex cand am piept+ biceps fac 5 serii la primul, 3 la restul, dupa aia la biceps 5 la primul, 3 la restul). la toate aparatele includ flexii, extensii, impins si tras, ramat... fac 3 aparate/grupa de muschi, mai mult e inutil. la primul aparat (5 serii) 1 de incalzire, si greutati piramidale astfel la a4a serie fac 8 repetari ajutate, la a5a mai scad si fac minim 12. aparatele ti le alegi tu, dupa cum crezi sa simti la ele

1 răspuns:
| ElChulo a răspuns:

Http://www.mediafire.com/? pbqf8bfbtds3me5 Asta e programul meu. Descarcal si citeste;) Funda?