| Andreix2245 a întrebat:

Am 17 ani si 1.70m.Fac volei si vreau sa mai cresc. Tata are 1.78m,iar mama 1.55m.Credeti ca voi ajunge la o inaltime intre 1.75-1.80m? Multumesc!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajungi la inaltimea parintilor tai si fara sa faci volei.Asta e in gene. Cei care au parinti mici de statura pot sa sara si din avion ca nu se pot lungi mai mult de cativa centimetri decat parintii lor.

| Cartofescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai,te-ai gasit tu sa te afli in treaba, banuiesc ca nu iti spune nimic "gene recesive" si faptul ca nu "genele" te fac sa cresti ci hormonii secretati de glande, genele sunt doar "programate" intr-un anumit mod si asta inseamna ca le poti "pacali"; dar te cam lasa lat biologia; am prieteni care au crescut 20-25 de cm peste inaltimea parintilor lor, asa ca stai tu chill, nu e obligatoriu.

| Cartofescu a răspuns:

Bai,tind sa te descurajez, esti ok; eu am facut baschet toata viata, maica-mea are 1.70, taica-meo 1.90 iar eu am 1.77; am 18 ani, faza e ca frati-miu e cu 2 ani mai mic si are 1.85, diferenta e ca eu am 70kg ...structura atletica, el e un schilod; daca ai observat cresteri in ultimul an, mai ai sanse; dar eu, spre exemplu, n-am m-ai crescut de pe la 14, 15 ani; nu te dispera dupa formule magice de crestere(cum am facut eu); singura chestie(pe care nu prea o recomand,cu toate ca multi prieteni au incercat-o si functioneaza foarte bine); sunt hormonii de crestere,il iei pe taica-to de mana, te duci la doctor si ii povestesti despre ce si cum, el o sa iti bage o vrajeala cu pubertate intarziata, o sa ajungi la un spital mare, gen bucale/Iasi/cluj, o sa iti faca nu stiu ce teste hormonale; si o sa sfarsesti cu cel mult o injectie si in rest niste pastile (un agarici a procedat astfel cand eram in clasa a 10a, acum sunt a 12-a; si de la 1.60 a ajuns la 1.80; inca e in crestere); continua cu sportul si nu exagera cu calciul,in contradictie cu asteptarile, calciul nu este benefic cresterii in perioada asta, "iti ingroasa" oasele; lucru ce se intampla pe tot parcursul vietii dupa finalizarea cresterii in inaltime; iar un os mai "gros" creste, mai greu, nu iti pot explica toata treaba asta, dar ai inteles tu... sper sa reusesti ce ti-ai propus, 1.70 e bine (m-am resemnat si eu cu ideea, cu toate ca mi-ar fi placut un 1.85)