| Shinobi764 a întrebat:

Salut,am 20 de ani si de curand m-am apucat sa fac exercitii acasa pentru cresterea in masa musculara,nu imi recomandati sa ma duc la sala ca nu dau bani pe asa ceva nici sa ma tai,intrebarea ar fi daca programul meu de antrenament facut de mine este suficient de bun, imi propun sa fac 3 seturi pe zi de 20 de flotari fiecare(ma cam chinui la flotari le fac cam greu), 3 seturi a cate 60 de abdomene pe zi, si 3 seturi de 60 genoflexiuni, nu stiu ce sa zic daca e bine am facut programul dupa mintea mea si tin sa mentionez ca nu stiu exact cate kilograme am sau ce inaltime oricum nu sunt foarte innalt(arat ca unu de 14 ani), si cred ca sunt cam slab dar ma pun sa mananc.

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Pai daca tot se apropie sarbatorile, cere cadou un set de greutati, nu sunt chiar atat de scumpe, la auchan vazusem chiar la pret modest. Cu timpul daca iti doresti iti vei achizitiona treptat tot cate ceva, corpul intretinut cere sacrificii.
Si dupa cum spuneam, pe Youtube gasesti exercitii variate, fa ceea ce poti, nu toate sunt cu gantere. Doar nu o sa te lasi la primul obstacol intalnit. Am vazut oameni paralizati care totusi isi lucrau partea superioara, scuza ta care e?
Si poti fi inventiv, chiar nu gasesti nimic greu prin casa? niste sticle de jum.de litru umplute cu nisip sau ceva greu?

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. de ce "pe zi", muschii se dezvolta in zilele de pauza. Fa flotari odata la 4-5 zile.

2. Tractiuni nu faci? Tu lucrezi doar piept+triceps ( flotari ) abdomene si coapse... BICEPS, UMERI, SPATE, etc?

3. NU lucra doar cu corpul tau, adauga greutate.

Pentru muschi se fac MAXIM 8 repetari cu greutate. POTI PESTE => maresti greutatea.

Gen eu la tractiuni leg 30 kg de mine ( la o greutate de 95 kg ), ca sa pot face sub 5-6 repetari.

p.s. : daca nu-ti permiti sala, CUM o sa-ti permiti o alimentatie speciala care costa de 5 ori mai mult?

| Shinobi764 explică (pentru Cosmin86):

Nu am la ce sa fac tractiuni, nu am greutati si stiu ca daca nu ai greutati se recomanda sa pui in ghiozdan greutati, nu mai sunt la scoala si de ce zici ca trebuie alimentatie speciala adica mai exact ce?

| Shinobi764 explică (pentru Cosmin86):

In principiu cel mai bun sfat ar fi sa ma las? pentru ca nu am niciun fel de echipament, nu am la ce sa fac tractiuni, nu merg la sala si nici nu inteleg cum sta treaba cu ''alimentatia speciala''

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shinobi764):

Normal ca NU te lasi, orice e mai bine decat nimic.

1. mancare speciala = multe proteine ( carne, peste, branza, oua, lactate, etc. ). Poti manca 3-4 fripturi pe zi, spre exemplu, dar recomand sa variezi sursele de proteina

2. Poti face tractiuni si la o creanta...

Uite:

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/......0191_o.jpg

Acolo faceam tractiuni la o grinda... nu-ti trebuie bara speciala, ORICE e ok ( chiar si o creanga de copac )

3. Cumpara-ti un ghiozdan vechi in care pui ceva greu ( gen bolovani ) si ai rezolvat problema cu greutatile.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Un abonament la sala nu e chiar atat de scump plus ca sunt antrenori acolo care ti-ar face un program pentru tine, fizicul si starea ta.
Dar daca ai decis sa incerci singur, variaza exercitiile, organismul se obisnuieste la un moment dat de acelasi lucru. Pe Youtube sunt o multime de filmulete, antrenamente, programe...pui video, te uiti si faci dupa ei, incerca cele legate de "strenght training".
Iar cu mancarea axeaza-te pe proteine de buna calitate, oua, carne, lactate slabe, pe carbohidrati complecsi si legume multe, pentru vitamine si minerale. Si ai rabdare, muschii naturali nu se fac peste noapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Am fost la 7 sali si nu mi-a facut nimeni programul

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, la noi in oras sunt sali unde vine la anumite ore un antrenor si iti spune cum si ce sa lucrezi, nu un program detaliat dar niste sfaturi tot iti da. Asa cred ca ar trebui sa fie peste tot, pana la urma cine vine pentru prima data si nu se pricepe risca sa foloseasca aparatele pentru brate cu picioarele

| Shinobi764 explică (pentru nugasescusernameliber):

Nu vad cum as putea varia exercitiile, nu am greutati, nu am lucruri necesare pentru a face o gama mai larga de exercitii, pot face doar astea 3 tipuri deci mai degraba sa ma las?

| Shinobi764 explică (pentru nugasescusernameliber):

Am prin casa o galeata de vopsea de 5kg mai fac cu ea din cand in cand si tractiuni pot sa fac la bara de batut covoare, poate imi iau si greutati

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shinobi764):

Vezi, deja ai gasit la ce sa faci tractiuni happy

Asa o sa gasesti si altele happy

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Shinobi764):

Pai daca tot se apropie sarbatorile, cere cadou un set de greutati, nu sunt chiar atat de scumpe, la auchan vazusem chiar la pret modest. Cu timpul daca iti doresti iti vei achizitiona treptat tot cate ceva, corpul intretinut cere sacrificii.
Si dupa cum spuneam, pe Youtube gasesti exercitii variate, fa ceea ce poti, nu toate sunt cu gantere. Doar nu o sa te lasi la primul obstacol intalnit. Am vazut oameni paralizati care totusi isi lucrau partea superioara, scuza ta care e?
Si poti fi inventiv, chiar nu gasesti nimic greu prin casa? niste sticle de jum.de litru umplute cu nisip sau ceva greu?