| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Am cumparat o coarda statica de alpinism in urma cu un an de pe internet.Eu abia acum am inceput sa o folosesc.Din cate stiu corzile trebuie inlocuite cam la 5 ani. Cum trebuie sa calculez? Din momentul in care am inceput sa folosesc coarda sau de cand am cumparat-o?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instructiunile si certificatul de calitate trebuie sa contine toate detaliile tehnice si de garantie.
Daca acestea lipsesc, eu n-as folosi coarda, eventual doar de asigurare suplimentara, dublata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uzura se produce si prin depozitare. Ideea este ca nu se duce asa rau ca atunci cand o folosesti. Verific-o inainte de fiecare folosire si la cel mai mic semn de uzura inlocuieste-o!

| Daniel2836 a răspuns:

Salut,
De când ai cumpărat-o.