| YoMan912 a întrebat:

Am intrebare foarte importanta. Eu am 15 ani sunt baiat, si am inaltimea de 170cm. Vreau sa ma apuc de sala, sa mai incerc sa ’lungesc’ un pic de oase, cam vreo 10 cm. Ce exercitii sau metode de a creste imi recomandati?Legat de sporturile pe care le practic, momentan fac inot. Stiu ca te ajuta sa te dezvolti.

2 răspunsuri:
| MarianM009 a răspuns:

Baschet...stretching...
Daca te apuci sa ridici greutati nu te ajuta la inaltare. Esti inca la varsta in care cresti, de abia dupa 22 de ani incepi sa te opresti din crestere.
Fa sport, miscare...asta te ajuta sa cresti.
Mai depinde si de gena. Daca parintii/bunicii tai au o anumita inaltime nu te astepta sa treci prea mult peste ei.

| YoMan912 explică:

Legat de sala, nu ma refeream sa ma apuc de greutati, ci ceva exercitii de picioare, maini..Cum ar fi tractiuni sau ceva.
Fratele meu de exemplu are 16 ani si e cu 8 cm mai mare ca mine. Ma gandesc ca pot ajunge macar cat el.