| Sportfreak a întrebat:

Salut, am o dilema cam mare, fac sala de un an si ceva si gen de 3-4 luni am inceput sa fac burtica si as vrea sa scap de ea dar chestia e ca nu prea stiu cum pentru ca nu sunt in perioda de definire, ba din contra pun un pic cate un pic pe mine, bine hai ca nici eu nu am fost cel mai sfant si am mancat destul fast food si mancaruri nesanatoase. Dar intrebarea mea este cum pot da jos burta dar sa nu pierd din masa musculara? Ajuta cardio?(am auzit pareri diferite)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa abdomene multe!

| Sportfreak explică (pentru Violleta2022):

Draga Gretta te rog frumos sa taci daca nu ai nici cea mai mica idee despre ce vorbesc, abdomenele nu lipsesc din antrenamentul meu. dar nu imi incing creieri sa iti explic tie cu stratul adipos...

| Cosmin86 a răspuns:

Sincer, nu prea ai cum decat facand acum perioada de definire... fa 2 luni definire.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cred ca ai auzit si tu peste tot ca "abdomenul se face in bucatarie" deci chiar renunta sau redu muuuult fast-foodul. Toti sportivii sunt atenti la alimentatie, asta e "pretul" platit pentru patratele, dar organismul se educa. Eu personal, pot sa am in fata cartofi prajiti cu orice kfc sau mac ca nu as mai putea sa le gust, mi se par fade. Bineinteles ca exercitiile cardio te ajuta pentru eliminarea grasimii, rau in nici un caz nu iti vor face. Si mai incearca alimente care ard grasimea, de exemplu ardei iute, ghimbir, turmenic, ceai verde, etc. Poti chiar incerca l-carnitina, in caz ca nu o faci deja, si de ce nu cand mai stai la un film maseaza-ti abdomenul