| sypzer a întrebat:

Am o intrebare, cum pot sa alerg mai repede? La proba de 100m viteza, am luat 8, 9s si este mult mai putin fata de anul trecut, cand eram mai gras si mai slab. Deci cum imi pot imbunatati viteza?

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mai multe antrenamente duc la un timp mai bun.

| AgentBomboana007 a răspuns:

Cu vointa si multa munca (antrenamente suplimentare)... poti sa obti ceea ce doresti. bafta!

| Mariusis a răspuns:

Stiu ca proba se da la 50 m

| Robi673547 a răspuns:

Este imposibil sa fi scos tu 8.9 secunde pe 100 de metri, asta ar inseamna ca ai depasit recordul mondial stabilit de Usain Bolt pe 100 de metri cu 9, 58 secunde laughing).
Tu ai scos 8.9 pe 50 de metri cel mai probabil.

Deci pe un sprint corpul foloseste tot ce are el mai bun, asta inseamna ca tu nu ai forta. ( sprint = forta )
Eu pe clasa a 5-a am scos 9.2 pe 50 de metri, iar pe a 6-a am scos 7.4 ( diferenta e ca m-am apucat de handbal).

Daca vrei sa iti imbunatatesti viteza mergi la atletism, singur nu poti pentru ca nu sti ce trebuie sa faci.

Bafta!

Iar daca ai fi scos pe 100 de metri 8.9 secunde, pe 50 scoti 4 sec si ceva laughing)

| sypzer explică (pentru Robi673547):

Mi-am dat seama

| Mocanu_Tomas_1995 a răspuns (pentru Robi673547):

Auzi. o fi bine daca la 10 ani amnscos pe 5p 7.46?

| OanaXD1D a răspuns:

Esti nebun?! E foarte bine! Eu sunt fata, si la 50m viteza am facut 8, 85s! Nu stiu daca mai trebuie sa te imbunatatesti!

| sypzer explică (pentru OanaXD1D):

Nu stiu daca sunt exact 100m
oricum colegii mei au facut in jur de 7s

| OanaXD1D a răspuns (pentru sypzer):

Da, si un coleg de-al meu a facut 6 si ceva la 50 m! Deci... Doar o fata care e la atletism cu o groaza de medalii si trofee a scos 7 si ce a, dar la fel, la 50m!

| FitnessTrainer a răspuns (pentru sypzer):

Daca ai dat proba la scoala, au fost la 50m, nu la 100. Pentru a-ti imbunatati viteza trebuie sa faci antrenamente, in principal alergat. Da niste sprint-uri, dupa care mergi cu viteza medie, dupa care iar sprint.