| ReViNeMaScAtii a întrebat:

Am o întrebare (rog fara răspunsuri credule) am 21 de ani și sunt foarte pasionat de sport fac sala de cv timp, sunt mulțumit momentan de fizicul meu (da mna. ca în orice sport mereu vrei mai mult și să vezi dacă esti capabil să îți depășești limitele)
as vrea sa stiu daca e bine să combin sala cu kikboxing-ul... nu sunt la mentalitatea tip ( bag sala si box ca să fiu tare la bătaie, smecher sau alte copilării) pur si simplu vreau sa stiu daca îți dezvolți abilitățile la sporturi de contact și crești în masă musculară dacă te ti de ambele... menționez că am un regim alimentar sănătos, shakeuri proteice etc... întrbarea mea este... te mai dezvolți în masă musculară dacă faci si kikbox? Și cum ar arăta un program săptămânal pentru ambele dacă da!
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La sala ai putea merge 3 zile, cu clasicul program : tras, impins, picioare.

Exemplu:

tras:

- tractiuni la bara cu priza departata ( sau muscle up, daca poti )
- tractiuni la bara cu mainile apropiate ( palmele spre tine, sa intre biceps ca lumea )
- ramat cu gantera
- indreptari cu haltera
- mersul fermierului ( daca mai poti )

Zi de impins:

- impins orizontal cu gantere sau haltera
- impins inclinat cu gantere
- flotari la paralele
- umeri cu gantere sau cu haltera (presa militara)

zi de picioare:

- genuflexiuni cu haltera pe umeri ( pana jos )
- fandari cu gantere in maini
- impins la presa
- extensii si flexii la aparat

Eu am facut destul de multa forta si masa cu programul asta. E program folosit de cei de la strongman sau arte martiale.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, te dezvolti dar mai greu.

Recomandat la sala ar fi sa faci doar exercitii de baza, sa scoti pe cele de izolare ( gen NU mai faci flexii pentru biceps ).

| ReViNeMaScAtii explică (pentru Cosmin86):

Un program ai putea sa îmi spui. m-am gândit că 4 zile la sala si 2-3 la kikbox sunt suficiente, tu cum mi-ai sugera să fac? Menționez am un job si lucrez doar pe timp de noapte.

| ReViNeMaScAtii explică (pentru Cosmin86):

O să încerc, mulțumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

Mai uite ceva pentru tine:
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Cele mai bune exercitii de forta. Toate sunt exercitii de baza ( multi-articulare ).

Si la fiecare ai video cum se face.

Spor la tras.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReViNeMaScAtii):

La sala ai putea merge 3 zile, cu clasicul program : tras, impins, picioare.

Exemplu:

tras:

- tractiuni la bara cu priza departata ( sau muscle up, daca poti )
- tractiuni la bara cu mainile apropiate ( palmele spre tine, sa intre biceps ca lumea )
- ramat cu gantera
- indreptari cu haltera
- mersul fermierului ( daca mai poti )

Zi de impins:

- impins orizontal cu gantere sau haltera
- impins inclinat cu gantere
- flotari la paralele
- umeri cu gantere sau cu haltera (presa militara)

zi de picioare:

- genuflexiuni cu haltera pe umeri ( pana jos )
- fandari cu gantere in maini
- impins la presa
- extensii si flexii la aparat

Eu am facut destul de multa forta si masa cu programul asta. E program folosit de cei de la strongman sau arte martiale.

| ReViNeMaScAtii explică:

Menționez că suplimentele care le iau pe lângă sala sunt impact whein protein si creatina monohidrata!