| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, va rog cititi tot!
Acum o saptamana m-am certat cu un coleg de munca, ma rog, oricum nu ne suportam, doar ca acum s-a lasat mai "greu". El e mai mare ca mine cu vreo 7 ani, in fine nu conteaza asta, nici macar nu e bun la bataie, si el a zis-o, dar el si bause putin inainte si prinsese curaj, ne-am luat mai tare la certat si el mi-a dat una in zona maxilarului, nu stiu daca a dat cu pumnu sau cu palma ca nu m-a durut deloc si nici nu am ametit, nu am avut nimic, bine ca se mai bagau ceilalti colegi intre noi, iar apoi el m-a si scuipat, iar eu am stat ca prostul, nu stiu de ce, nu mai pot de rusine crying chestia e ca eu am facut si judo, si chiar sunt bun la bataie, nu comenta nimeni inainte la mine, dar nu stiu cum de am permis de data asta, si de multe ori las de la mine de la un timp. Adica evit certurile si bataile, pentru ca stiu ca tot eu regret apoi(dupa ce ii bat), si sincer parca imi e friga sa dau cu pumnu, adica imi e teama sa nu il ranesc pe ala prea tare, nu ca as fi milos, dar nu vreau sa fiu tras la raspundere in niciun fel, la mine bataiele se rezumau doar la punerea respectivilor la pamant, intr-un mod mai mult sau mai putin dureros, si apoi ori il strangeam de gat ori ii aplicam un procedeu de submission, si apoi ma respecta. In momentul cand m-a lovit ala si m-a scuipat parca ma retinea ceva sa nu dau in el, adica ii spuneam " ba termin-o" si suflam greu si strangeam din pumni.
Intrebarile sunt: ce este in neregula cu mine? chiar am fost atat de prost ca nu i-am facut nimic aluia? de ce cand e vorba de dat cu pumnul am o retinere? ar trebui sa traiesc cu o rusine? pana si ceilalti colegi de fata mi-au spus a doua zi ca se asteaptau sa il bat pe ala mar. crying( Eu o sa il provoc la o bataie oficiala ca sa inteleaga ca nu ma poate bate, el stia asta, dar acum a prins curaj cand a vazut ca l-am lasat, si imi zicea " te bat cu tot sportul tau, crezi ca daca ai facut judo esti bun pe pumn?". Imi vine sa mor crying(
Va rog spuneti-mi ce sa fac crying si la urmatoarea cearta ar trebui sa sar direct sa dau cu pumnii?
Mentionez ca nu mi-a maia dat nimeni nici macar o palma inainte si nici nu m-a scuipat. crying sunt distrus psihic in momentul asta crying

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut judo, problema este simpla: la o asemenea lovitura profiti de avansul lui si-l dobori pe spate, pe podea, dintr-o singura intoarcere. Imediat iei pozitia invingatorului ingaduitor, ne-lasandu-l sa se miste, obligandu-l astfel sa-si recunoasca infrangerea fata de toti.
Astfel, tu vei fi in legitima de aparare, iar el va fi cel umilit, infrant.
De fapt, la judo despre asta e vorba: este arta autoapararii folosind forta adversarului.

| KodrutZ a răspuns:

Imobilizeaza-l in privat si bate-l cu **** peste fata un pic. Nu fi timpit cu pumni si alte scheme, te trezesti ca moare boul si te nenorocesti pe viata. Solutia ca sa nu te deranjeze e 1% violenta, 99% umilinta. Degeaba ii dai peste bot, vinataile se vindeca. Loveste-l la orgoliu ca ala nu se vindeca prea usor.
P.S. Nu fi bou. Auzi tu, distrus psihic. Ca ce? Violenta e refugiul incompetentilor. Ai dat dovada ca esti cu mult mai inteligent ca ala, nu ca esti slab.

| PeFuga a răspuns:

Ai spus-o singur: Stii ca o sa regreti mai târziu si asta e adevărul. Tu ai gacut judo ca sa te bati sau pentru autoaparare? Daca e prima varianta, atunci înseamnă ca o parte din tine s-a maturizat si ca stii ca de fapt nu asta e solutia... Lasa-l in plata lui pe nefericit. Daca te provoacă si sare din nou la tine ii aplici tactica de care spuneai: il pui la pământ. Apoi il lasi sa plece nebatut. Dai dovada de intelepciune... unde mai pui ca daca ii botești fața boul poate sa te mai dea si in judecata, chiar daca el a stârnit catastrofa happy

| WgStefan a răspuns (pentru PeFuga):

Spui ca nu ar trebui sa ma simt asa rusinat?

| PeFuga a răspuns (pentru WgStefan):

Pentru ce rusinat? Ca nu ai actionat ca un ghiorlan? Poate ar trebui sa fii mandru ca dai dovada de superioritate in gandire, ca in loc sa dai cu pumnul il ierti pe sarmanul ala care nu stie cum sa se poarte la oraş...

| WgStefan a răspuns (pentru PeFuga):

Iti multumesc. ma simt mai bine...