| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare! Fac sala de 4 luni si inca sunt nelamurit cu alimentatia si cu proteinele.Cand ar fi bin e sa fac proteinele,si de cate ori?(La inceput am luat Izolat proteic din soia, acuma am Ideal protein)
Alimentatia mea este urmatoarea:
Dimineata la ora 6:30 o portie de Ideal Protein
La ora 10:00 un sandwish
La ora 13:00 un sandwish
La ora 15-16 mancare gatita(ciorba, tocanita etc)
La ora 16-17 merg la sala(stau in jur de o ora)
La ora 17-18(cand ajung acasa)o portie de Ideal Protein
P.S.Mananc si fructe zilnic....mere,banane,struguri! Si rar cate ceva dulce!
La ora 7:00 plec la scoala si ajung acasa numa la ora 15-16 de aceea mananc 2 sandwishuri...pentru ca nu pot sa imi pun altceva la pachet.
Deci, ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"sa mananc numa lucruri sanatoase", da, ai putea incepe cu asta.

Ce legatura au steroizi cu mancarea sanatoasa? De unde pana unde le pui in aceeasi propozitie?

Hai sa vedem asa pe rand.

Proteine : piept de pui, de curcan, muschi de vita, antricot de vita, muschi de porc (da, de porc), migdale, nuci crude, caju, linte, naut

carbohidrati : cartofi, orez ( brun de preferat ), paste, cereale, mazare, fasole, quinoa

grasimi sanatoase : migdale, nuci crude, masline, ulei de masline, somon

Asta ar trebui sa mananci. O sursa de proteina + o sursa de carbohidratu SAU o sursa de proteina + o sursa de grasime.

21 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ideal protein = faina ieftina, indulcita happy

De ce arunci cu banii pe asemenea porcarii?

Si ai foarte putini carbohidrati in alimentatia ta, de proteine nu mai zic.

Ce condin "sandwish-urile" alea?

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai de obicei sunt facute cu:sunca, parizer, salam, cascaval.Si de ce spui ca Ideal Protein este faina ieftina?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Pentru ca este. Are 75 % proteina din soia, cea mai PROASTA sursa de proteina.

Eu dau 240 de lei / cutie, IDEAL protein e 70 de lei o cutie, ca sa intelegi de ce o prostie ieftina.

+ ca are ASPARTAM ( care e TOXIC ), scrie mare pe ea ca are asa ceva.

Sa nu mai zic ca nu se dizolva bine si are un gust de rahat happy

Si come on, tu mananci "sunca, parizer" si vrei sa pui muschi?

Vai de capul meu, pana la suplimente fa alimentatia, care e COMPLET PRAF.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai de asta am pus intrebarea asta, ma gandeam ca ma puteti ajuta, nu critica....am 15 ani ce ai vrea sa fac? Sa iau steroizi si sa mananc numa lucruri sanatoase? Eu vreau sa ma ajutati sa imi spuneti ce e bine si ce nu, ce e bun de mancat si ce nu, nu sa ma criticatiwinkingEu macar am vointa, altii la varsta mea stau beti prin baruri si mananca numa shaorma, macar incerc...dar vad ca nu pot primii ajutor de la nimeni!

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci e bine daca mananc asa?
Dimineata la ora 6:30 Un shake
La ora 10:00 un sandwish
La ora 13:00 un sandwish
La ora 15:00-16:00 orez cu piept de pui/piure cu muschi de vita
La ora 18:00 un shake
+Intre mese ce va fructe+niste alune, nuci, migdale? E bine asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Sandwish-ul sa fie cu paine integrala si piept de pui sau de curcan ( nu parizer, salam, etc. ).

In rest e ok. Ai putea sa mananci si peste/oua din cand in cand.

Apropo, ce shake iei? E de la Optimum Nutrition sau Dymatize? cu proteine, creatina, glutamina, enzime?

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Shacke adica o portie de ideal protein.Si da mananc si peste si oua....Eu am spus in general ce mananc dar ceteodata dimineata mai mananc oua fierte (tari)sau lapte cu musli....cand vin de la scoala mai mananc si altceva(sarmale, multe ciorbe, fasole)depinde, nu pot sa ii zic mamei sa gateasca separat pentru mine in fiecare ziwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Ia si tu ceva din zer, in loc de ideal protein.

Gen asta :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Ah, tu mananci ce face mama ta? Inca nu-ti faci singur planul de alimentatie, depinzi de parinti...

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai cam da, ca nu am timp sa imi fac singur.Eu plec dimineat la ora 6:45 la scoala si ma intorc la 15:00-16:00 ma odihnesc 1h max apoi plec la sala, dupa ce vin se face ora 17-18, pana fac o baie deje se face 18-19, apoi ma apuc de teme si de invatat...si la ora 20:30-21:00 cam lat in patwinking. Mersi mult pentru ajutor si pentru sfaturi.
P.S.In legatura cu proteinele ...nu am atatia bani sa dau pe proteine, eu am vrut sa iau ceva foarte ieftin, stiu ca sunt de proasta calitate, dar macar ma ajuta putin in dezvoltarea musculara!

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

"dar macar ma ajuta putin in dezvoltarea musculara", asta e problema, ca nici macar "putin" nu te ajuta, sunt bani aruncati.

Te ajuta sa te intoxice cu aspartam in schimb...

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai si atunci ce imi recomanzi sa iau?(Tot asa ceva mai ieftin...si cat de cat bun)

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Nu exista ieftin si bun.

mai bine de banii aia iei cateva kg de piept de pui, ai proteina de calitate si ceva creatina.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aha....cred ca o sa iau Creatina de azi inaintewinking. Mersi fain!

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Ce spun eu si ce intelegi tu... apuca-te de sah

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai ai zis sa iau Creatina....eu de unde sa stiu la ce te referi tu

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Am zis sa iei piept de pui.

Carnea contine si creatina, pe langa proteine, asta am zis.

| flaf2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze...aveam 2 intelesuriwinking, oricum acuma daca tot am adus in discutie Creatina, ce parere ai despre ea? Este buna la ceva?(Creatina monohidrata)

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

Da, dar doar dupa ce-ti pui la punct alimentatia... asta o sa-ti ia cel putin 1 an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru flaf2012):

"sa mananc numa lucruri sanatoase", da, ai putea incepe cu asta.

Ce legatura au steroizi cu mancarea sanatoasa? De unde pana unde le pui in aceeasi propozitie?

Hai sa vedem asa pe rand.

Proteine : piept de pui, de curcan, muschi de vita, antricot de vita, muschi de porc (da, de porc), migdale, nuci crude, caju, linte, naut

carbohidrati : cartofi, orez ( brun de preferat ), paste, cereale, mazare, fasole, quinoa

grasimi sanatoase : migdale, nuci crude, masline, ulei de masline, somon

Asta ar trebui sa mananci. O sursa de proteina + o sursa de carbohidratu SAU o sursa de proteina + o sursa de grasime.

| FitnessTrainer a răspuns:

Incearca sa mai iei o masa la ora 20. Mancarea aia gatita ar trebuie sa fie orez cu carne, nu ciorba.

| flaf2012 a răspuns (pentru FitnessTrainer):

Si cam ce as putea sa mananc la ora 20? Adica nu cred ca la ora aia o sa mananc ceva greu....Si da mananc orez cu carne dar si ciorba, acuma depinde, nu mananc in fiecare zi aceeasi mancarewinking

| FitnessTrainer a răspuns (pentru flaf2012):

Poti sa mananci niste branza cottage sau alte lactate (au digestie lenta si te ajuta sa nu intri in catabolism). Legat de sandwich, incearca sa-l faci cu multa sunca (ai grija sa aiba cam 20g proteine si doar 2-4g grasime /100g produs.) si paine integrala.