| Marioo_4857 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, m-am apucat de flotari si nu stiu daca e bine sa fac pe fiecare zi pana acu o luna faceam doar cate 25 an 3 seri acum fac cate 100 an 3 seri dimineata cand ma trezesc anainte de a manca. Dupa masa mai fac anca 190 an 5 seri zi si am obtinut rezultate la piept si triceps ce ziceti e bine sa o tin tot asa. Va multumesc astept raspusurile voastre

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

E o problema pe care nu stiu daca o cunosti. Exista foarte multe tipuri de flotari iar ele lucreaza grupele de muschi in mod diferit. E de-ajuns sa schimbi pozitia sau deschiderea palmelor ca deja lucreaza alti muschi. Incearca sa cauti cat mai multe tipuri de flotari si lucreaza 4 tipuri diferite in cate 4 serii pana la 10-20 repetari. Daca lucrezi mai multe repetari, deja muschii sunt obositi si dezvolta rezistenta (in consecinta nu mai cresc cum ar trebui). Iar pozitia de executie incepe sa se deterioreze, deci nu le mai faci corecte, perfecte, deci muschii nu mai lucreaza la intensitate maxima. Poti sa folosesti niste greutati sa le pui in spate. Combina flotari cu tractiuni pentru rezultate mai mari. De ex. la flotari nu prea lucrezi bicepsul etc.

Uite un ex. http://www.google.ro/......tp?/imgres

In consecinta trebuie sa combini stilurile (si sunt foarte multe) si sa incerci sa lucrezi concentrat si nu pentru rezistenta. Pentru rezultate mai bune, pe langa mesele obisnuite arunca si un litru de lapte in alimentatie zilnica. Preferabil cu jumatate de ora dupa ce ai facut flotari. Imediat dupa flotari poti sa iei vreo doua trei lingurite de dulceata si sau miere, ca sa se regenereze energia mai repede.

Pentru mai mule informatii citeste aici: http://www.getfit.ro/

Multa bafta!

| costyn162 a răspuns:

Nu trebuie sa exagerezi. Stiu ca un program de 100-200 de flotari odata se face la 2 zile...Adica o zi faci, urmatoarea nu faci, apoi iar faci. Oricum corpul tau este cel care simte cand e prea mult.

| Cayus a răspuns:

Flotarile, cum le-ai traduce sa-ti ridici greutatea propriului corp cu muschi ce se contracta voluntar si involuntar. Tu trebuie sa faci totul treptat.Eu nu iti spun sa nu faci asa de multe e pina dar in limita de cat suporti.incearca sa faci cu cate 5 flotari mai multe la fiecare 2 zile.Numarul de serii cel mai recomandat e de 5/6(prima serie - cand te trezesti, a 2 - intre micul dejun si pranz, a 3 *[optional - dupa cum iti pica bine] - la pranz, a 4 - intre pranz si cina 2 serii, si inainte sa te culci jumatate de serie.- Tiam spus asta din proprie experienta si din sfatul unui prieten ce e antrenor si ma ajuta cand practic clturism)Sfatul meu e sa mai lasi din flotar adica pana la 150(cresti nivelul de la care esti acum cand deja cand ai terminat de lucrat muschii ce ii voi mentiona) si sa te concentrezi pe muschii dorsali(nu fesieri cum ar intelege majoritatea) pentru a-ti dezvolta umerii, marimea spatelui si spatele in sine.pentr a avea o proportionalitate buna e recomandat ca sa iti lucrezi si trapezul.E bine sa lucrezi in special unii muschi dar sa nu ii abandonezi pe ceialti(de ex lucrezi acum flotari - faci 200, scazi pana la vreo 125 de fotari si te bazezi pe spate etc)

| Cayus a răspuns:

Flotarile, cum le-ai traduce sa-ti ridici greutatea propriului corp cu muschi ce se contracta voluntar si involuntar. Tu trebuie sa faci totul treptat.Eu nu iti spun sa nu faci asa de multe e pina dar in limita de cat suporti.incearca sa faci cu cate 5 flotari mai multe la fiecare 2 zile.Numarul de serii cel mai recomandat e de 5/6(prima serie - cand te trezesti, a 2 - intre micul dejun si pranz, a 3 *[optional - dupa cum iti pica bine] - la pranz, a 4 - intre pranz si cina 2 serii, si inainte sa te culci jumatate de serie.- Tiam spus asta din proprie experienta si din sfatul unui prieten ce e antrenor si ma ajuta cand practic clturism)Sfatul meu e sa mai lasi din flotar adica pana la 150(cresti nivelul de la care esti acum cand deja cand ai terminat de lucrat muschii ce ii voi mentiona) si sa te concentrezi pe muschii dorsali(nu fesieri cum ar intelege majoritatea) pentru a-ti dezvolta umerii, marimea spatelui si spatele in sine.pentr a avea o proportionalitate buna e recomandat ca sa iti lucrezi si trapezul.E bine sa lucrezi in special unii muschi dar sa nu ii abandonezi pe ceialti(de ex lucrezi acum flotari - faci 200, scazi pana la vreo 125 de fotari si te bazezi pe spate etc)...

PS:Scuze ca s-a repetat raspunsul

| Marioo_4857 explică:

Eu iau pauza doar sambata si duminica si la fiecare 2 saptamani mai pun cate 100 flotari acum 2 saptamani faceam cate 290 la zi si acum fac cate 390, vreau sa ajung sa fac cate 100 pe repriza adica dimineata 300 an 3 seri si dupa masa la ora 16:00 500 an 5 seri sa vedem daca pot sa o tin tot asa ca este foarte greu important e sa ai vointa se odihneste muschiul an doar 2 zile sambata si duminica as vrea si eu un program cu abdomene ca am facut putina burtica. Va multumesc astept cat mai multe raspunsuri de la voi va salut cu respect -.