| ady112Tpu a întrebat:

Salut am sieu o intrebare am 16 ani fac 17 vara asta 1.85 inaltime si 70 kg
si nu sunt multumit de cum arat ceas putea face acasa sa pun niste muschi pe mine laughing) va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mark72 a răspuns:

Salut,ady! Poti incepe sa faci sala, dar daca nu-ti permiti, poti face singur acasa, traciuni, flotari, abdomene, genoflexiuni... Acestea sunt exercitiile de baza pentru a te dezvolta.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Acasa nu pui muschi, astea sunt aberatii de copii mici.

Daca vrei sa ramai un copil firav, fa muschi acasa, daca nu, te duci la sala si incepi sa mananci multe proteine zilnic.

| RobertFHC a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti pe langa, poti face acei muschi si prin tractiuni/flotari/abdomene, cel mai mult conteaza alimentatia, adica in proportie de 90%.
Adevarat ca si la sala faci muschi, chiar mai repede. ca ai mai multe aparate, dar daca omul vrea acasa. nu-i spune tu sa se duca la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobertFHC):

1. sigur face ala tractiuni acasa
2. cu niste amarate de flotari faci incalzire, nu muschi. Eu fac 2 serii de flotari ( intr-o mana si cu saritura sau cu bataie ) mereu inainte de antrenament, sa-mi incalzesc coatele, umerii si incheieturile
3. abdomene = cele mai proaste si ineficiente exercitii, mai bine faci L-sit, ridicari de picioare din atarnat, etc.

p.s. : se vede din poza ta ce muschi ai facut acasa laughing

| RobertFHC a răspuns (pentru Cosmin86):

Din poza ta de profil de asemenea rolling on the floor)
Nu inteleg ce ai vrea. sa imi iasa muschii prin haine? laughing
Si daca el n-are bani, il obligi sa se duca la sala? ba nene ati innebunit laughing omul a cerut antrenament pentru acasa, nu ca vrea la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobertFHC):

Da, ar trebui sa se vada. la tine se vede clar ca n-ai deloc.

p.s. : daca n-ai bani de sala, CUM ai bani de o alimentatie speciala pentru muschi care costa de 8 ori mai mult decat sala?

Un abonament la sala costa 100 de ron amarati, mancarea pentru muschi costa vreo 800 / luna, eu dau cam 1200.

Copii mici si firavi, fumeaza ei tigari pe trepte si imi explica mie ca sunt pe langa rolling on the floor

Ramai ma la tigarea ta, nu mai da sfaturi de copil firav happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobertFHC):

Cat de mic esti, n-ai muschi deloc big grin

Cate kg ai? 60? cat o gantera cu care fac incalzirea la spate? rolling on the floor

Ca tot voiai poza :
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......3420_n.jpg

O mica plimbare prin parc, dupa ce am bagat tractiuni intr-o mana, muscle-up, static hold o mana + 1 deget la 90 de grade si tractiuni pentru biceps. Ah si tractiuni in triunghi ( te ridici sus in tractiune cu priza larga si te muti stanga-dreapta sus, iti rupe umerii ).

Asa arata un antrenament pentru spate-umar-biceps in parc.

Tu ce tractiuni faci? cu tigara din pachet? rolling on the floor

| HaKa93 a răspuns:

Sala, sala, sala si alimentatie buna laughing sau mult cardio pentru ca dezolti toate grupele de muschi

| florynmondialul a răspuns:

In primul rand 4-5 mese pe zi bogate in proteine OBLIGATORIU!
odihna minim 8 ore!
un gainer:http://www.fittshop.ro/suplimente-nutritive-273_Mutant-Mass.html#sel548

| Deriol a răspuns:

Nu esti multumit de cum arati, pai hai sa-ti zic o chestie, la 1.85 inaltime si 70kg numai exista alt loc unde sa faci muschi mai bine decat la sala, hai sa zic ca daca erai asa un copil mic si firav mergea sa faci niste exercitii acasa, si asta doar pentru unele grupe de muschi.
Vrei muschi, du-te la sala, si mananca si tu calumea, 50% proteine 30-40% carbo si 10-15% grasimi, cam asa ar trebui sa fie alimentatia ta, 2g proteine/kg masa corporala, 1g-1.5g carbohidrati/kg masa corporala, si restul sunt grasimi.
Ca sa acumulezi necesarul de proteine poti lua suplimente nutritive, ca acesta: http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/
Cel mai bun supliment nutritiv pe baza de proteine in opinia mea.
Suplimentele sunt pentru a-ti "suplimenta" alimentatia, mai bine zis pentru a ti-o completa, zic asta ca poate n-o sa poti sa consumi 140g de proteine zilnic doar din alimente.
Daca nu poti face sala sa n-ai timp, te poti duce foarte frumos intr-un parc unde gasesti bari de tractiuni, si sa faci street workout, sunt o groaza de exercitii pe care le poti face folosindu-te de propriul corp. Acasa nu faci nimic, iti garantez asta, ce poti sa faci tu acasa sunt doar flotari si genuflexiuni, care nu sunt de ajuns, sau care mai degraba sunt cum a zis cineva mai sus, exercitii de incalzire.

| ady112Tpu explică:

Deci acasa voi avea rezultate? Ca la sala nu am timp sa ajung :-D

| Robert_Bordei_1995 a răspuns:

Vai ce video, esti un bine facut rolling on the floor)))))))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robert_Bordei_1995):

Da, fac incheietura cu o greutate pe care tu nu o poti ridica cu 2 maini. Ma rog, faceam, ca de atunci am mai marit greutatile, filmarea e mai veche.