| Cristian_Kiki_1993 a întrebat:

As vrea imi recomandati si mie va rog frumos un program de antrenament la sala pentru cresterea masei musculare. Fac de 7 luni sala dintre care 3 la sala (4 acasa). La sala lucrez 5 zile pe saptamana,dar am inteles ca nu e destul de efficient pentru cresterea masei musculare.
Luni: piept
Marti: biceps, abdomen
Miercuri: Umeri,picioare
Joi: tricpes, abdomen
Vineri: spate
As vrea sa imi spuneti daca este ok acest program sau trebuie sa fac altul. Am 19 ani, 1, 94 inaltime si 102kg. Am uitat sa precizez ca folosesc creatine dymayize inainte de antrrnament si pro whey dupa.
Astep parerile voastre. Va multumesc.
P.S: la sala pot sta maxim 2 ore deoarece trebuie sa ma duc si la facultate.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La sala stai MAXIM 1 ORA!

2 ore stau copiii IDIOTI care nu stiu sa se antreneze.

Daca stai mai mult de 1 ora... mai bine te apuci de sah, ala nu mai e antrenament.

Programul e ok, dar 5 zile pe saptamana nu e cam mult?

Eu prefer 3 sau 4 zile, asa am crescut cel mai bine.

Dar daca tu mananci cat trebuie ( sper ca ai 4-5 mese pe zi ) si te odihnesti cum trebuie, poate o sa cresti si cu 5 zile.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu am crescut cel mai bine cu 6 zile pe saptamana, lucram o singura grupa pe zi, si reuseam sa o omor foarte bine

| Cristian_Kiki_1993 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin, am spus maxim 2 ore. deoarece mai fac si cardio si am calculat si timpul in care fac dus. si etc. Imi cer scuze ca m-am exprimat gresit si am dat de inteles ca fac 2 ore antrenament. laughing
In legatura cu mesele da am intre 4-6 mese pe zi + minim 3 fructe si intre 2, 5-3, 5L apa pe zi. Totusi, de ce "poate o sa cresti si cu 5 zile " si nu " o sa cresti cu 5 zile "? In legatura cu proteinele, ce parere ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristian_Kiki_1993):

Stai, pe rand.

1. e ok cum te antrenezi si cum mananci

2. la antrenament de 5 zile, trebuie sa ai alimentatia si odihna puse la punct ca sa cresti, multi nu le au si se supraantreneaza.

Evident ca poti creste si cu 6 zile pe sapt, dar incepatorii, care inca nu stiu sa se organizeze ( cu antrenament, alimentatie, etc. ), se supraantreneaza foarte rapid cu 5 zile / sapt.

| Cristian_Kiki_1993 explică (pentru Cosmin86):

Scuze, dar nu prea stiu sa folosesc site'ul.

Multumesc mult de raspunsuri.