| MisterJaguar a întrebat:

As vrea sa ma apuc de handball, am 16 ani abia impliniti si as vrea sa fac performanta, dar nu stiu daca se mai poate la varsta aceasta... Apropo am 1, 87 m. Intrebarea este:As putea face performanta de la varsta aceasta si m-ar primi vreun club sau ceva la antrenamente? Stau in Constanta si nu gasesc pe google nici un rezultat de niste posibile inscrieri, nu stiti cumva daca ma duc la sala sporturilor m-ar indruma cineva? Multumesc, funda! happy

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Hai sa o iau cu inceputul. Eu am jucat la o echipa din Mangalia, echipa cu care am participat la competitii nationale. Am jucat si impotriva Constantei voastre, ne-am luat-o rau. Noi, fiind o echipa mai mica, nu prea aveam oameni. Primeam pe oricine venea. Am avut colegi de 18 ani care nu pusesera pana atunci mana pe o minge de handbal, dar care s-au descurcat foarte bine. Aveau talent, conditie fizica, iar sub indrumarea antrenorului nostru, au intrat in ritm cu noi, cei mai vechi, si s-au integrat. Este posibil, deci, daca ai inclinatie, sa ai sanse sa te primeasca. Inaltimea ta este un avantaj. Forta in brat, inteligenta si viteza conteaza foarte mult in acest sport. Daca vei face fata antrenamentelor, daca nu ti-e frica de minge, daca vei stapani fundamentele acestui sport: prindere, pasare, aruncare la poarta, poate vei avea sanse sa faci handbal de performanta. Legat de echipele voastre, sa-ti spun o poveste. Jucand la competitii, antrenorul Constantei, Adrian Moise il chema parca, m-a remarcat si m-a luat pentru cateva antrenamente la echipa sa, intentionand sa ma foloseasca, datorita taliei (exista cateva reguli in sensul asta la competitiile nationale) ca si portar. Am facut cateva antrenamente pe stadionul Farul, la Sala Sporturilor si la o alta sala din zona stadionului. Pot spune despre el ca era un om foarte de treaba, m-a luat cu masina personala de la gara, mi-a platit transportul, insa nu a mai fost nevoie sa ma ia la turneul final. Componentii echipei erau si ei foarte de treaba, dispusi sa primeasca pe oricine. Ei sunt obisnuiti cu asa ceva, la acea echipa din Constanta venind pentru turneele finale si jucatori din Navodari si Medgidia. Nu ar trebui, deci, sa-ti fie rusine de posibilii viitori colegi pe care ii vei avea. Stiu ca in Constanta sunt cel putin 2 echipe de handbal, una care se antreneaza la Sala Sporturilor si una care se antreneaza in nu stiu ce sala, una pe care am zarit-o cand eram in drum spre Navodari pentru un meci amical. Daca mergi la Sala Sporturilor, te poti interesa de programul de acolo, iar cand are antrenament echipa de handbal (stiu ca aveau antrenamente zilnic), poti merge acolo, poti discuta cu antrenorul, iar el iti va spune daca are sau nu nevoie de tine. Este posibil sa te ia in probe cateva antrenamente. In fine, scuza-ma daca te-am plictisit cu amintirile mele laughing

| Peridava a răspuns:

Poti sa faci si handbal, si performanta cu un antrenor bun. Daca nu ai gasit, asta probabil pentru ca inscrierile se fac la incaput de an scolar. Profesorul tau de sport nu stie nimic? Poate la Sala sporturilor cineva sa-ti dea niste informatii. Succes!

| CristinaDanciu a răspuns:

Prima dată trebuie să începi cu începutul. Deoarece nu o să participi la concursuri din prima. Îţi trebuie muult antrenament! Prima dată trebuie să înveţi lucrurile elementare pe care se poate să le prinzi mai repede sau pe parcurs. Handball-ul nu este un sport greu, îţi trebuie doar precauţie şi dorinţa de a avansa! Poţi să începi oricând acest sport, plus că ai avantajul că eşti înalt/ă şi prevăd că nu o să-ţi fie greu. Oricum îţi urez mult succes! Şi nu uita că totul se poate dacă eşti perseverent/ă!

| MisterJaguar explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, nu stiti cum as putea proceda? adica unde sa ma duc sa ma interesez. daca ma mai accepta la aceasta varsta, unde sa intreb? Va multumesc inca odata!

| Vesky777 a răspuns:

E handbal, nu balet. Daca ai conditie fizica buna iti va fi usor, daca nu, ti o faci. In orice caz, merita sa incerci happywinking